16 Февруари, 2019
0.3694
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Европратеникот Ковачев за Фактор: Која алтернатива ја нуди ВМРО-ДПМНЕ?

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2018

Очекувам во наредните денови, уставните измени да поминат во Собранието, а ако се случи другата ситуација тогаш тоа дополнително ќе ја забави Македонија на нејзиниот пат кон членството во ЕУ и НАТО, вели за Фактор, европратеникот од Бугарија Андреј Ковачев. Вели дека ВМРО-ДПМНЕ во моментов се фокусира само на критики без да понуди друга употреблива алтернатива.

Ковачев: Македонската влада веќе побара од Парламентот да го започне процесот за измена на уставот за промена на името на земјата. Очекувам во наредните денови, измените да се изгласаат во Собранието. Ако опозицијата навистина го бојкотира гласањето, како што се заканува, тоа ќе ја стави земјата во еден ќорсокак и ќе ја врати на стартната позиција во преговорите со Грција. Во исто време премиерот Зоран Заев веќе објави дека ќе има предвремени избори, ако уставните амандмани не поминат, што само дополнително ќе ја забави Македонија на нејзиниот пат кон членство во ЕУ и НАТО.

Фактор: Сепак, се уште поддршката на опозициската партија во Собранието е неизвесна. Очекувате ли некаква, каква било промена?

Ковачев: Одлуката на опозицијата да не го поддржи референдумот и ратификацијата на Договорот е нивно право, но е добро ако веќе нешто отфрлаат да им понудат и употреблива алтернатива на своите граѓани. Полесно е да се зборува против донесени решенија во една тешка и сложена ситуација отколку да се понуди одржлива и употреблива алтернатива. Критикувајќи без да понуди алтернатива, ВМРО-ДПМНЕ се држи политички неодговорно кон своите гласачи, кон граѓаните на Македонија и иднината на земјата. Да не заборавиме дека ВМРО-ДПМНЕ се исто против Договорот за добрососедство со Бугарија и на тој начин ја ставија под голем прашалник историската смисла на кратенката ВМРО.

Фактор: Македонија во таков случај ќе има предвремени парламентарни избори. Веќе споменавте, но како ова сценарио вистинска ќе се рефлектира на европската интеграција?

Ковачев: Секако, некои нови избори во Македонија значително ќе ја забават европската интеграција на земјата. Градење на етничка идентификација врз основа на фалсификување на историјата не може да доведе до успех и секогаш ќе има поделба.

Фактор: А што ако пропадне договорот од Преспа? Кои предизвици се пред Македонија?

Многу е веројатно дека некои нови избори ќе ја стават Македонија во ќорсокак. Неподготвеноста да се решат проблемите со соседите и да се остане заложник на митовите од минатото и фалсификувањето на минатото не и донесе ништо добро на Македонија.

Ѓ.Т.


Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС