23 Октомври, 2018
0.3080
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

Европратеникот Ковачев за Фактор: Која алтернатива ја нуди ВМРО-ДПМНЕ?

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2018

Очекувам во наредните денови, уставните измени да поминат во Собранието, а ако се случи другата ситуација тогаш тоа дополнително ќе ја забави Македонија на нејзиниот пат кон членството во ЕУ и НАТО, вели за Фактор, европратеникот од Бугарија Андреј Ковачев. Вели дека ВМРО-ДПМНЕ во моментов се фокусира само на критики без да понуди друга употреблива алтернатива.

Ковачев: Македонската влада веќе побара од Парламентот да го започне процесот за измена на уставот за промена на името на земјата. Очекувам во наредните денови, измените да се изгласаат во Собранието. Ако опозицијата навистина го бојкотира гласањето, како што се заканува, тоа ќе ја стави земјата во еден ќорсокак и ќе ја врати на стартната позиција во преговорите со Грција. Во исто време премиерот Зоран Заев веќе објави дека ќе има предвремени избори, ако уставните амандмани не поминат, што само дополнително ќе ја забави Македонија на нејзиниот пат кон членство во ЕУ и НАТО.

Фактор: Сепак, се уште поддршката на опозициската партија во Собранието е неизвесна. Очекувате ли некаква, каква било промена?

Ковачев: Одлуката на опозицијата да не го поддржи референдумот и ратификацијата на Договорот е нивно право, но е добро ако веќе нешто отфрлаат да им понудат и употреблива алтернатива на своите граѓани. Полесно е да се зборува против донесени решенија во една тешка и сложена ситуација отколку да се понуди одржлива и употреблива алтернатива. Критикувајќи без да понуди алтернатива, ВМРО-ДПМНЕ се држи политички неодговорно кон своите гласачи, кон граѓаните на Македонија и иднината на земјата. Да не заборавиме дека ВМРО-ДПМНЕ се исто против Договорот за добрососедство со Бугарија и на тој начин ја ставија под голем прашалник историската смисла на кратенката ВМРО.

Фактор: Македонија во таков случај ќе има предвремени парламентарни избори. Веќе споменавте, но како ова сценарио вистинска ќе се рефлектира на европската интеграција?

Ковачев: Секако, некои нови избори во Македонија значително ќе ја забават европската интеграција на земјата. Градење на етничка идентификација врз основа на фалсификување на историјата не може да доведе до успех и секогаш ќе има поделба.

Фактор: А што ако пропадне договорот од Преспа? Кои предизвици се пред Македонија?

Многу е веројатно дека некои нови избори ќе ја стават Македонија во ќорсокак. Неподготвеноста да се решат проблемите со соседите и да се остане заложник на митовите од минатото и фалсификувањето на минатото не и донесе ништо добро на Македонија.

Ѓ.Т.


Можеби ќе ве интересира

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Груевски ја прими пресудата

Груевски ја прими пресудата

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?

Што пишуваат твитерџиите за исклучувањата од ВМРО-ДПМНЕ?

Што пишуваат твитерџиите за исклучувањата од ВМРО-ДПМНЕ?