18 Август, 2019
0.0273

Европските банки предвреме ќе се раздолжат кон ЕЦБ

Објавено во: Свет, Финансии 25 Октомври, 2012

Европските банки ќе враќаат дел од кредитите кои Европската централна банка (ЕЦБ) им ги додели за да ги зајакнат билансите. Прогнозите на некои од светските аналитичари се дека околу 200 милијарди евра од вкупно распределените 1 трилион, може да бидат вратени во почетокот на следната година. Повеќе од 800 банки во еврозоната ги искористија најевтините, долгорочни кредити од ЕЦБ, кои беа понудени на два пати во текот на декември 2011 и февруари 2012 година. Предвременото раздолжување би помогнало на некои банки да изгледаат стабилни во очите на инвеститорите и рејтинг-агенциите, кои се загрижени за зголемената зависност на некои институции од централната банка. Банките ќе ја почнат исплатата на кредитите од првата транша од 489 милијарди евра на 30 јануари, а додека од втората транша од 529 милијарди  ќе бидат исплатени на 27 февруари 2013 година.Меѓу банките кои ќе почнат со предвремена отплата се BNP Paribas, Societe Generale, Unicredit и Intesa Sanpaolо.  

Можеби ќе ве интересира

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

Му се потсмеваат, но Трамп сака да го купи Гренланд

Му се потсмеваат, но Трамп сака да го купи Гренланд

Пирати нападнаа брод во Камерун и го киднапираа екипажот

Пирати нападнаа брод во Камерун и го киднапираа екипажот

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ЛАНСИРАШЕ РАКЕТИ: Шести ракетен тест за еден месец

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ЛАНСИРАШЕ РАКЕТИ: Шести ракетен тест за еден месец

„Проблематичните“ конгресменки не може да влезат во Иразел: Нетанјаху објасни зошто

„Проблематичните“ конгресменки не може да влезат во Иразел: Нетанјаху објасни зошто