20 Август, 2019
0.0259

Евростат: Еврозоната ја подобрила контролата над буџетскиот дефицит

Објавено во: Свет, Финансии 24 Октомври, 2012

Според податоците на европската канцеларија за статистика Евростат, земјите членки на еврозоната во текот на 2011-та година имале подобра контрола над својот буџетски дефицит, но и покрај тоа вкупното ниво на нивниот јавен долг продолжува да расте над границите усвоени во ЕУ. Анализата на податоците покажува дека минатата година еврозона имала просечен буџетски дефицит од 4,1 % од БДП, што е пад од 6,2 % од 2010 година, но сепак над границите на ЕУ од 3 % од БДП, покажаа податоците на Евростат. Во меѓувреме и грчкиот завод за статистика ги ревидираше во плус податоците за буџетскиот дефицит и јавниот долг од 2011 година, а според прелиминарните податоци, буџетскиот дефицит на Грција лани изнесувал 9,4 % бруто, а јавниот долг 170,6 % од БДП.

Можеби ќе ве интересира

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

За што разговараа Путин и Макрон?

За што разговараа Путин и Макрон?

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови