25 Јули, 2024
0.0301

ФАКТОР АНАЛИЗА: Најголеми компании по добивка во Струмица - Панче Заев и Г'на дебитанти

Објавено во: Економија 16 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Компанијата „Г'на“ на Горан Митров, познат уште и како кумашин на поранешниот премиер Зоран Заев, се најде на четвртото место по највисоки добивки кај струмичките фирми за 2023.

На првите три места се - Крмзов-МР на Ристо Крмзов, друштво кое воопшто има најголем профит на ниво на цела земја во дејноста изградба на станови, Жикол на Никола Пандев, која гради објекти за домување, но и јавни инфраструктурни проекти како што се тие од нискоградбата и пречистителната станица во Скопје, како и Еко Инженеринг-НС на Никола Ѓоргиевски, најуспешната компанија во Македонија воопшто по остварена добивка во дејноста управување со отпад.

„Г'на“ на Митров за брзо време се најде меѓу најуспешните. Со двајца вработени оваа фирма остварила добивка од 103 милиони денари (1,69 милиони евра) и за една година таа се зголемила за 782 отсто. Приходите во 2023 биле 287 милиони денари и во однос на 2022 се зголемиле за 413 проценти. Основна дејност е изградба на објекти, но се занимава и со „издавање и управување со недвижен имот“, „трговија на големо со земјоделски машини и прибор“ и „останати стручни и технички дејности“. Митров има новоформирани претпријатија и за други дејности.

Синот Горан Крстев и таткото Симеон Крстев се сопственици на две транспортни компании за товар - Дисмак Транспорт и Јавор-Транс со кои го запоседнуваат шестото, односно осмото место. Брз подем на „табелата“ има оваа првата, иако е формирана во 2019 година.

Малопродажниот ланец Црвена Ружа и Тргопродукт, компанијата на фамилијата Заеви што го поседува брендот „Мамас“, се пред Дикор ЦД, фирма за изградба на патишта и автопати на Зоран Иванов, кој во изминатите години постојано беше „прогонуван“ од опозицијата како син на поранешната пратеничка и генерален секретар на Собранието, Цветанка Иванова, поради голем број на добиени тендери.

Годинава меѓу најуспешните, иако дебитант, е и Тотал Коп за товарен транспорт на Панче Заев, таткото на поранешниот премиер. Фирмата е регистрирана во март 2023. За неполни десет месеци компанијата направи добивка од околу 850.000 евра и се најде на 14-то место во Струмица.

На листата се уште Макс Струмица за зачини, Нетком Плус за продажба на текстил на големо, Френки Доо за трговија на големо на храна и пијалоци и Адиент Аутомотиве од слободната индустриска зона за производство на технички текстил.       А.К.


Извор: Централен регистар

Можеби ќе ве интересира

МЕПСО ГО ДЕМАНТИРА АД ЕСМ: „Далноводот кон РЕК Битола цело време е под напон“

МЕПСО ГО ДЕМАНТИРА АД ЕСМ: „Далноводот кон РЕК Битола цело време е под напон“

РЕК БИТОЛА РАБОТИ САМО СО ЕДЕН БЛОК - испад на далновод го остави без струја БЛОК 1

РЕК БИТОЛА РАБОТИ САМО СО ЕДЕН БЛОК - испад на далновод го остави без струја БЛОК 1

„Со ваквиот однос кон работниците, за многу брзо време работници ќе нема“: Трендафилов за „неработната недела“

„Со ваквиот однос кон работниците, за многу брзо време работници ќе нема“: Трендафилов за „неработната недела“

ТОТАЛЕН КОЛАПС НА УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАН: И нив ги погоди бран отпуштања - дури 10.000 луѓе останаа без работа!

ТОТАЛЕН КОЛАПС НА УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАН: И нив ги погоди бран отпуштања - дури 10.000 луѓе останаа без работа!

Стопанска комора одбележува 102 години од своето постоење

Стопанска комора одбележува 102 години од своето постоење

МАРК ЗАКЕРБЕРГ ИМ ГО УКРАДЕ ФЕЈСБУК - ГО ТУЖЕА ЗА 65 МИЛИОНИ ЕВРА - сега се крипто милионери, еве ги нивните лекции

МАРК ЗАКЕРБЕРГ ИМ ГО УКРАДЕ ФЕЈСБУК - ГО ТУЖЕА ЗА 65 МИЛИОНИ ЕВРА - сега се крипто милионери, еве ги нивните лекции

Кој си лапна 1,5 милиони евра државни субвенции? Има 892 крави, продаде над 7 милиони литри млеко!!!

Кој си лапна 1,5 милиони евра државни субвенции? Има 892 крави, продаде над 7 милиони литри млеко!!!

МАКЕДОНСКИ ЛЕШНИЦИ ВО ПОЗНАТИТЕ FERERO: Еве која компанија го збогатува вкусот на светскиот бренд

МАКЕДОНСКИ ЛЕШНИЦИ ВО ПОЗНАТИТЕ FERERO: Еве која компанија го збогатува вкусот на светскиот бренд

Кина поставува зелени цели за центрите за податоци

Кина поставува зелени цели за центрите за податоци