25 Јуни, 2022
0.0371

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Граѓани протестираа против францускиот предлог, во Бугарија падна Владата на Петков

Објавено во: Македонија 22 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

ГРАЃАНИ ПРОТЕСТИРАА ПРОТИВ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ

Граѓани вечерва се собраа пред Владата, на протест против францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија и почнување преговори на земјава за членство во ЕУ. Тие велат дека власта не смее да го прифати предлогот на Франција за кревање на бугарското вето. 

Не прифаќаме ништо без чиста формулација за македонскиот јазик и заштита на идентитетот, вели премиерот Димитар Ковачевски. 

Тој повтори дека Владата формално нема добиено предлог кој е усогласен на ниво на сите 27 земји членки.

ВО БУГАРИЈА ПАДНА ВЛАДАТА НА КИРИЛ ПЕТКОВ

Падна Владата на бугарскиот премиер Кирил Петков. 

На Владата на Петков вечерва ѝ  е изгласана недоверба во собранието.

За предлогот на ГЕРБ на Бојко Борисов за изгласување на недоверба на второто гласање се изјаснија 123 пратеници, а против беа 166. Според деловникот на бугарското собрание може да има две гласања – прво и повторено. Во првото гласање, за соборување на владата гласаа 124 пратеници.

Против гласаа ГЕРБ, ДПС, Преродба и Има таков народ, додека ја поддржаа Продолжуваме со промената, БСП, Демократска Бугарија и шестемина пратеници кои ја напуштија партијата на Слави Трифонов.

КОВАЧЕВСКИ ГО КАЖА СТАВОТ ЗА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ

Не прифаќаме ништо без чиста формулација за македонскиот јазик и заштита на идентитетот, вели премиерот Димитар Ковачевски. 

Тој повтори дека Владата формално нема добиено предлог кој е усогласен на ниво на сите 27 земји членки.

„Чиста формулација на македонскиот јазик во преговарачката рамка и јасна заштита на македонскиот идентитет, како и вклучувањето на Бугарите, Хрватите и Црногорците во Уставот откако ќе почнат преговорите меѓу Македонија и ЕУ, се дел од клучните елементи, за „францускиот предлог“ да биде прифатлив за македонската страна“, напиша  Ковачевски на Фејсбук.

ССМ ГО ПОЧНА ШТРАЈКОТ

Сојузот на синдикатите на Македонија објави слика со столчиња наредени пред Собранието на Македонија со што го најавија денешниот штрајк. 

120 СТОЛЧИЊА НА ТОПЛО НА УЛИЦА... АКО МОЖЕШ, ПРИКЛУЧИ СЕ ВО 10, ова е мотото на синдикалците, кои денеска го започнаа генералниот штрајк во јавниот сектор, со присуство на работниците на своите работни места со прекин на работниот процес во работно време со минимум од процесот на работа за овозможување обнова на работата по завршување на штрајкот...

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Како што најави првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, договорите со БЕГ, компанијата која ги имаше лиценците за снабдување на жителите на главниот град со топлинска енергија, ќе бидат „џентлменски“ раскинати.

АД ЕСМ по затворените тендери за набавка на јаглен за потребите на РЕК Битола за „Фактор“ информира дека се склучени три договори за испорака на рекордни 550.000 тони јаглен за сума од 1,936 милијарди денари, или приближно 32 милиони евра. Ако во добрите стари времиња се копаше јаглен за неколку евра по тон, сега по сите нови енергетски и геополитички феномени, ќе се купува увезен за околу 55 до 65 евра по тон.

Ако април беше месец на своевидна радост во поглед на денарските депозити, односно граѓаните не само што престанаа да ги повлекуваат штедните влогови во денари, туку и дел вратија во банките, во мај повторно имаме неповолни вести.

Контроверзниот бизнисмен и советник од ДУИ во Општина Охрид, Нефи Усени, по којзнае кој пат влегува во физичка пресметка со свои неистомисленици или деловни конкуренти.

Временската прогноза без исклучок секогаш завршува со информација за УВ индексот кој го покажува интензитетот на штетните ултравиолетови зраци од сонцето и во текот на летните месеци индексот е многу висок, односно се движи околу 8, 9 па и 10. 

Олег Петрасиук е украински фотограф чии фотографии го обиколија светот. Преку својата работа ја пренесува сликата на Украина денес, која е во војна и каде секој ден гинат невини луѓе. Тој вели дека во вакви услови, тешко е да се исклучат емоциите.

foto Sitel

Можеби ќе ве интересира

ГЕРОСКИ: Ковачевски ги издржа сите притисоци и покажа развиено чувство на политичка и историска одговорност

ГЕРОСКИ: Ковачевски ги издржа сите притисоци и покажа развиено чувство на политичка и историска одговорност

ПОВТОРНО ИНЦИДЕНТ СО АВТОБУС НА „ДУРМО ТУРС“ - му пукнала гума, биле загрозени животите на 12 луѓе - Левица вели: Политички се дозволува оваа корупција

ПОВТОРНО ИНЦИДЕНТ СО АВТОБУС НА „ДУРМО ТУРС“ - му пукнала гума, биле загрозени животите на 12 луѓе - Левица вели: Политички се дозволува оваа корупција

БУГАРСКОТО МАЛТРЕТИРАЊЕ ВРЗ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е И ПРОБЛЕМ НА НАТО - Едвард Џозев смета дека САД мора во пишана форма да го афирмира македонскиот идентитет

БУГАРСКОТО МАЛТРЕТИРАЊЕ ВРЗ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е И ПРОБЛЕМ НА НАТО - Едвард Џозев смета дека САД мора во пишана форма да го афирмира македонскиот идентитет

ЕКСПЛИЦИТЕН ГОВОР НА ОМРАЗА И ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ КОН МАКЕДОНИЈА - нашето МНР со вербална нота кон бугарското, бара осуда на овие изблици

ЕКСПЛИЦИТЕН ГОВОР НА ОМРАЗА И ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ КОН МАКЕДОНИЈА - нашето МНР со вербална нота кон бугарското, бара осуда на овие изблици

СЕ ОГЛАСИ ПАРТИЈАТА НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, кому му е проблем внесувањето на Бугарите во Уставот

СЕ ОГЛАСИ ПАРТИЈАТА НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, кому му е проблем внесувањето на Бугарите во Уставот

ВНИМАВАЈТЕ - ЗА ПОПЛАДНЕ СЕ СПРЕМА ПОРОЕН ДОЖД, А И ЌЕ ГРМИ - еве какво време се очекува

ВНИМАВАЈТЕ - ЗА ПОПЛАДНЕ СЕ СПРЕМА ПОРОЕН ДОЖД, А И ЌЕ ГРМИ - еве какво време се очекува

АРСОВСКА, КАСАМИ И КОЊАНОВСКИ ИМ ГИ ЗГОЛЕМИЈА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОПШТИНИТЕ ЗА 2.806 ДЕНАРИ, ВЛАСТА Е ГЛУВА - ССМ вели: Нашиот штрајк почна да дава резултати

АРСОВСКА, КАСАМИ И КОЊАНОВСКИ ИМ ГИ ЗГОЛЕМИЈА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОПШТИНИТЕ ЗА 2.806 ДЕНАРИ, ВЛАСТА Е ГЛУВА - ССМ вели: Нашиот штрајк почна да дава резултати

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ОЧЕКУВА ДЕНЕШНАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ДА ПОМИНЕ ВО МИРНА АТМОСФЕРА - да покажеме солидарност со нашите сограѓани

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ОЧЕКУВА ДЕНЕШНАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ДА ПОМИНЕ ВО МИРНА АТМОСФЕРА - да покажеме солидарност со нашите сограѓани

„МАКРОН ВТОР ДЕН ПО РЕД НИ ВИКА У ФАЦА ДЕКА СМЕ СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ, А ОСМАНИ МОЛЧИ“ - жестока реакција на Апасиев

„МАКРОН ВТОР ДЕН ПО РЕД НИ ВИКА У ФАЦА ДЕКА СМЕ СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ, А ОСМАНИ МОЛЧИ“ - жестока реакција на Апасиев