01 Јуни, 2023
0.0265

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ковачевски го отфрли францускиот предлог и повика да се почитува македонскиот народ

Објавено во: Македонија 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

КОВАЧЕВСКИ ГО ОТФРЛИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ

Премиерот Димитар Ковачевски го одби францускиот предлог, и постави пет дополнителни услови. 

Ковачевски му се заблагодари на францускиот преттседател Емануел Макрон за ангажманот да се најде решение за спорот со Бугарија, но го одби неговиот предлог за започнување на преговорите ако не се уважат пет македонски услови, кажани и пред да замине во Брисел. 

Тој побара чиста формулација за македонскиот јазик, гаранции за идентитетот, историските прашања да не се услов во преговарачката рамка, преговорите со ЕУ да почнат пред да влезат Бугарите во Уставот и да ни се дадат гаранции и од ЕУ и од Бугарија дека нема да има натаму нови условувања. 

БУГАРИТЕ ГО МОДИФИЦИРАА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ

Бугарија си го модифицираше, па го прифати францускиот предлог. 

Комисијата за надворешни работи на бугарскиот Парламент вечерва донесе одлука да го прифати предлогот  на политичката партија „Демократска Бугарија“ за уредување на односите со Македонија. Тој всушност е модификација на францускиот предлог за кревање на ветото.

Заклучокот на Комисијата е дека бугарскиот Парламент и наложува на Владата да го одобри предлогот на француското претседателство за укинување на ветото за почеток на преговорите за членство за Македонија со тоа што се бара документот експлицитно да се прецизира и подобри во „одбрана на бугарскиот национален интерес“.

РАМА ЈА КРИТИКУВАШЕ ЕУ

Aлбанскиот премиер Еди Рама им се обрати со висок тон на бугарските новинари пред влегувањето на состанокот со лидерите на ЕУ во Брисел.

„Вие сте хаос, целосен хаос. Вие сте срамота. Срамно е членка на НАТО да држи во заложништво две други земји од НАТО, додека во задниот двор на Европа се води војна. Се разбира, не е пријатно да гледаме како други 26 држави демонстрираат немоќ“, изјави Рама пред бугарските новинари.

УКРАИНА И МОЛДАВИЈА ДОБИЈА КАНДИДАТСКИ СТАТУС

Украина и Молдавија добија кандидатски статус за Европска Унија (ЕУ). 

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел ја соопшти одлуката. 

„Историски момент. Денешниот ден е клучен чекор на вашиот пат кон ЕУ“, напиша Мишел на Твитер.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Право на задоволување на основните потреби, достапност кон основните и нужни стоки и услуги, како храна, облека, обувки, домување, здравствена заштита, образование и хигиена, потоа право на безбедност, кое преставува заштита од стоките и услугите што се штетни за животот, здравјето, имотот или животната средина, како и од стоките чие поседување или употреба се забранети. 

Дебарски Бањи – Цапа е пример за емпатија и грижа за вработените во тешки услови кои на ова банско лекувалиште му ги наметна корона кризата. Втора година по ред менаџментот предводен од најголемиот акционер се откажува од своите примања во корист на работењето на друштвото.

Дури 414.000 побарувања на брзи кредити имало во 2021, според извештајот на Македонскоот кредитно биро за минатата година, што покажува дека побарувачката кај граѓаните за овие заеми со повисоки каматни стапки и пократок рок на враќање е енормно зголемена.

Дали има изгледи да запре вртоглавиот раст на цените на становите во земјава, па дури и тие да се намалат, откако незапирливо растат подолго време, речиси две години наназад, но особено во последниов период.

Срамно е за една држава која се стреми кон европското семејство да има неписмен народ во толкавна бројка,  коментира Владо Димовски од Центарот за доживотно учење за податокот од пописот дека во Македонија има скоро 19.000 неписмени граѓани.

фото Влада

Можеби ќе ве интересира

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, наместо интеграција ќе имаме изолација

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, наместо интеграција ќе имаме изолација

Министерот за здравство ги повика хирурзите да работат во недела за да се намали листата на чекање

Министерот за здравство ги повика хирурзите да работат во недела за да се намали листата на чекање

Гостиварец платил 10.000 евра со цел неговото семејство да не дознае дека има љубовница

Гостиварец платил 10.000 евра со цел неговото семејство да не дознае дека има љубовница

Благој Бочварски казнет со 150 евра за вработувањето на сопругата и нејзината сестра во болницата во Штип

Благој Бочварски казнет со 150 евра за вработувањето на сопругата и нејзината сестра во болницата во Штип

Османи го нарече Макрон премиер на Франција

Османи го нарече Макрон премиер на Франција

Ковачевски се изгушка со Зеленски во Молдавија

Ковачевски се изгушка со Зеленски во Молдавија

Левица предупредува дека уставните измени ќе отворат пат за бугаризација на Македонија

Левица предупредува дека уставните измени ќе отворат пат за бугаризација на Македонија

Каракачанов: Бујар Османи во Брисел силно лобираше во полза на Македонија, клеветејќи ја Бугарија

Каракачанов: Бујар Османи во Брисел силно лобираше во полза на Македонија, клеветејќи ја Бугарија

УШТЕ НЕ НИ ЗАВРШИЛ РАБОТНИОТ ДЕН, БОГОРОДИЦА ВО ХАОС: Редица возила чекаат да влезат во Грција

УШТЕ НЕ НИ ЗАВРШИЛ РАБОТНИОТ ДЕН, БОГОРОДИЦА ВО ХАОС: Редица возила чекаат да влезат во Грција