23 Февруари, 2024
0.0295

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Сите го чекаат исходот од Охрид, Вучиќ, Курти, Борел и Лајчак со часови преговараат

Објавено во: Македонија 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

СО ЧАСОВИ ТРААТ РАЗГОВОРИТЕ ВО ОХРИД

Со часови во Охрид се водат разговори за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. 

Шефот за надворешна политика на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел го откажал летот за Брисел, брифираат дипломатски извори за Радио Слободна Европа. Повеќе од 10 часа траат средбите во Охрид со лидерите на Србија и на Косово.

Тој денеска во 10 и 30 часот ги започна средбите во Охрид во рамки на дијалогот за нормализација на односите меѓу Србија и Косово. Прво имаше одвоените средби со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, а потоа и со премиерот на Косово, Албин Курти. На средбите присуствува и претставникот на ЕУ за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак. Потоа следуваше трилатерална средба.

Ако српскиот претседател Александар Вучиќ нешто потпише, веќе има најави од одредени радикални групи во Србија дека спремаат насилни протести. 

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ЕКВАДОР, ИМА ЗАГИНАТИ

Шест луѓе меѓу кои и едно дете загинаа денеска во земјотрес во Еквадор. 

Има и повредени, а причинета е и материјална штета. Делови од објекти се урнаа на улиците. Епицентарот на земјотресот со јачина од 6.9 степени бил во Гвајас, а земјотресот силно се почувствувал и во соседна Колумбија. Катастрофален земјотрес го погоди Еквадор во 2016 година, со јачина од 7,8 степени. 

ПУТИН СЕ ПРОШЕТА НА КРИМ

Рускиот претседател Владимир Путин, за кого судот во Хаг вчера издаде налог за апсење за воени злосторства во Украина, денеска се шеташе на Крим. 

Тој пристигна на Крим на годишнината од повторното обединување на полуостровот со Русија, објави РИА Новости. Рускиот претседател беше во Севастопол на отворањето на уметничкото училиште и центарот Корсуњ во Херсонез.

Крим и Севастопол ја слават деветгодишнината од приклучувањето кон Русија. Тие станаа руски региони на 18 март 2014 година на референдум, кој се одржа по државниот удар во Украина.

фото Фејсбук Александар Вучиќ

Можеби ќе ве интересира

Пристигнаа 140.000 обрасци за пасоши на ГП Богородица

Пристигнаа 140.000 обрасци за пасоши на ГП Богородица

УСТАВОТ НЕ Е ОБИЧЕН ТЕФТЕР ХАРТИЈА ШТО ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА ВО КОНТИНУИТЕТ: Димитриевски вели ни треба претседател кој ќе биде гарант на Уставот и суверенитетот

УСТАВОТ НЕ Е ОБИЧЕН ТЕФТЕР ХАРТИЈА ШТО ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА ВО КОНТИНУИТЕТ: Димитриевски вели ни треба претседател кој ќе биде гарант на Уставот и суверенитетот

ДВЕ ПРОФЕСОРКИ, ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ДВАЈЦА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ТРОЈЦА ДОКТОРИ - кој се ќе „трча“ на претседателските избори

ДВЕ ПРОФЕСОРКИ, ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ДВАЈЦА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ТРОЈЦА ДОКТОРИ - кој се ќе „трча“ на претседателските избори

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски