22 Октомври, 2018
0.2509

Факултети издавале незаслужени дипломи за вработени во МВР

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2018

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на гостување во телевизиската емисија во ТВ21 наведе дека откриени се 40 лица кои се вработиле со незаслужни дипломи и дека ќе има санкции против факултетите кои ги изработиле истите.

Според Спасовски, станува збор за фалсификат на 40 дипломи, за да може со нив да се обезбеди критериумот за вработување во МВР.

Овие лице стигнале и до значајна функција во МВР, но по откривањето добиле отказни решенија и се здобиле со кривични пријави. 

Кривични пријави биле поднесени и до факултетите кои ги издале тие дипломи, рече Спасовски.

Можеби ќе ве интересира

Грчки медиум „вџашен“ од фејсбук-статус на Милошоски

Грчки медиум „вџашен“ од фејсбук-статус на Милошоски

Експрес: Милошоски се смирил со Мицкоски

Експрес: Милошоски се смирил со Мицкоски

Охрид на нозе, ајде и цела Македонија: На Сара и треба хумана помош

Охрид на нозе, ајде и цела Македонија: На Сара и треба хумана помош

Од Коњари им се заканувал по Фејсбук на пратеници, МВР го повикал во станица

Од Коњари им се заканувал по Фејсбук на пратеници, МВР го повикал во станица

Интерпол по грешка уапсил и лишил од слобода македонски државјанин

Интерпол по грешка уапсил и лишил од слобода македонски државјанин

Во петокот гласаа, денеска пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на обвинителна клупа

Во петокот гласаа, денеска пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на обвинителна клупа

Ќе успее ли Мицкоски да си ја задржи фотелјата?

Ќе успее ли Мицкоски да си ја задржи фотелјата?

Ја разнишаа ли пратениците фотелјата на Мицкоски?

Ја разнишаа ли пратениците фотелјата на Мицкоски?

„Македонската реформска агенда“ го донесе високиот функционер од САД - Палмер во Скопје

„Македонската реформска агенда“ го донесе високиот функционер од САД - Палмер во Скопје