19 Април, 2019
0.0198

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Кипар од BB+ на BB-

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2012

Меѓународната рејтинг агенција „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Кипар за два степена од ВВ+ на ВВ-, зачувувајќи ја негативната перспектива за долгот на земјата, соопштуваат кипарските грчки медиуми.

Намалувањето на рејтингот на Кипар се случува во момент кога оваа островска држава води тешки преговори со Тројката за доделување на заем.

Рејтингот на Кипар е намален заради влошување на макроекономските услови, застранувањето на земјата од буџетските цели и заради континуираната финансиска несигурност на островот.

Задоцнетите преговори на Кипар со Тројката кредитори за финансирањето на земјата придонеле за влошување на економските услови и создале несигурност за реформите на државниот сектор и за коригирање на макроекономскиот баланс. Агенцијата „Фич“ уште смета дека е намалена способноста на кипарската влада да земе заем заради нејзината зависност од финансирањето на банките.

Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години