20 Септември, 2020
0.0597

Филипче: Вирусот не познава граници во однос на возраста

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 06 Август, 2020

Вирусот не познава граници во однос на возраста, манифестацијата, начинот, правилата, едноставно причинител каков што во светот на медицината не бил познат, изјави вечерва министерот за здравство, Венко Филипче во „Само вистина“ на Канал 5.

Клиничката манифестација, вели Филипче, која предизвикува голем број смртни случаи, и кај голем процент кај лица кои немаат хронични болести, а тоа ни кажува дека не знаеме се за вирусот како причинител.

„Имаме и такви случаи, за жал, каде здрави лица починуваат, но тоа е повеќе исклучок, отколку што е правило. Дефинитивно еден голем процент од вкупниот број на починати лица се пациенти кои имаа хронични болести, како проблеми со васкуларниот ситем, крвните садови, срцето и белите дробови, тоа прави вирусот едноставно да се „закачи“ за едни одредени рецептори“, рече Филипче.

Тој кажа дека Македонија била транспарентна во однос на пријавувањето на смртните случаи. 

Додаде дека се подготвуваат за уште полоша состојба наесен.

Денес младо момче на возраст од 22 години почина од вирусот.

Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија