28 Февруари, 2021
0.0206

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева вели дека не може да ја сменат, обилен дожд во Македонија и регионот

Објавено во: Македонија 14 Мај, 2019

Катица Јанева, главната специјална обвинителка, денеска за новинарите истакна дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ не може да ја промени од челото на СЈО со персонално решение. Таа смета дека заслужува да биде прв човек на ова обвинителство.

Барањето на ВМРО-ДПМНЕ, според неа, е политичко и разрешувањето што го поставува како услов за договор „ниту држи вода, ниту е на местото и нема оснава“.

- Мене не може да ме сменат, затоа што во законот нема персонални решенија. Се знае што се пишува во закон, ако сме писмени во Македонија за да сфатиме дека тоа не се пишува во закон - рече Јанева.

Бујар Османи, вицепремиерот за европски прашања, денеска одговарајќи на новинарско прашање откри дека Македонија работи со сите земји-членки кои се резервирани во однос на прашањето за проширување на Европската унија и ги убедува државата да добие Датум за преговори од ЕК.

- Оваа година државата ќе влезе во втората фаза по 20 години и ќе започне преговори со Европската унија. Работиме со земјите-членки, со сите нивни дилеми кои што ги имаат во однос на проширувањето. Важно е дека тие дилеми не се однесуваат на нас. Не може да се најде забелешка за работата на Република Северна Македонија во однос на исполнувањето на критериумите. Се обидуваме да им објасниме дека интересот за започнување на овој процес е многу поголем, но штетат ќе биде уште поголема ако не се започне. Јас ве уверувам дека нема да оставиме непревртен камен за да ја обезбедиме иднината на оваа земја - изјави Османи.

Кочо Анѓушев, вицепремиерот за економски прашања, рече дека е задоволен од тоа што увозниците на дизел и други нафтени горива не го злоупотребиле привремено нерегулираниот пазар и не ги поскапеле цените во малопродажбата денеска. Цените што биле дефинирани на бензинските пумпи, според Анѓушев, се исти како што би се формирале од страна на Регулаторната комисија за енергетика, која не може да ја примени новата методологија до 20 мај поради законски вакуум.

Обилни врнежи од дожд има во Македонија, но и во регионот. 

Во БиХ има потрага по шестгодишно дете кое паднало во поток, а мајката скокнала да го спаси.

Во местото Бегов Хан кај Жепча денеска шестгодишно дете паднало во поток, чиј водостој се зголемил по обилните дождови. Неговата мајка скокнала по него за да го спаси, но безуспешно. Со возило на Брза помош мајката е префрлена во болница, а специјална полициска единица е ангажирана во потрагата по детето.

Над четристотини и шеесет интервенции имале пожарникарите во Загреб поради природната катастрофа  која ја зафати земјата.

Ноќта пред два часот во Нов Загреб врз возило на брзата помош паднало дрво, амбулантното возило е уништено а  медицинскиот техничар кој бил заробен во возилото го извлекле пожарникарите, пренесуваат хрватските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Се бара притвор за двајца демонстранти

Се бара притвор за двајца демонстранти

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот