21 Мај, 2018
0.3199
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

(ФОТО) МАПА НА БОГАТСТВО НА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ: Екс-ју земјите меѓу најсиромашните, каде сме ние?

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Картографот Јакуб Мариан објави на својата веб страна мапа која ја прикажува распределбата на богатство во Европа.

Податоците прикажани на картата се темелат на анализа на швајцарската мултинационална финансиска корпорација која го мери богатството со собирање на вредности на финансиски и останат имот и одземање на вредноста на долгови.

Објавената карта на Европа ја прикажува средната вредност на тоа богатство по возрасна личност во поедини држави изразена во американски долари, а картата е објавена на порталот jakubmarian.com

Според податоците од картата од сите земји на екс Југославија најбогата е Словенија, која отприлика е 2,3 пати побогата од Хрватска. На мапата се наведува дека податоците за БиХ, Србија, Црна Гора и Македонија се со послаб квалитет, па треба да се земат со резерва.

Според тие податоци, Србија се наоѓа на 'рбетот по богатство од сите земји на екс Југославија, а Црна Гора речиси е трипати побогата.

Што се однесува до земјите членки на Европската унија, Хрватска е на самото дно по богатство.

Исланд е најбогат според оваа мапа, додека Украина е најсиромашна.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Познат режисер обвинет за силување

Познат режисер обвинет за силување

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре