02 Јуни, 2023
0.0287

(ФОТО) Николоски: Специјалисти ќе земаат 36.500 евра месечна плата за проектот на „Бехтел и Енка“

Објавено во: Македонија 26 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Пратеникот Александар Николоски, прикажувајќи нови делови од договорот со „Бехтел и Енка“ во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, открива дека од Владата ќе бидат исплатени дополнителни 11 милиони евра за ангажирање на најмалку пет специјалисти за надзор за период од пет години.

Според потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,  платата на еден специјалист ќе биде 36.500 евра.  Николоски вели дека бројот на специјалисти што ќе се ангажираат е недефиниран, што значи дека може да се повеќемина. 

- Со мене го носам еден од најсомнителните делови на договорот каде што вели дека изведувачот има право да ангажира специјалист или специјалисти во множина чии што број ќе биде договорен помеѓу изведувачот и владата, кој што ќе имаат четири насоки на работа - создавање на спецификации за автопатите, создавање на студии за влијание врз животната средина, понатаму студии за влијание врз заштитеното богатство од УНЕСКО во Охридскиот регион, како и разгледување на спецификациите на автопатите, рече тој.


Вели дека ова е нов момент од анализата на опозицијата на договорот за изградба на четирите автопати, кој е класифициран од власта, а ВМРО-ДПМНЕ, барем според партијата, го има добиено од свиркач. Николоски додава дека 11 милиони евра е дополнителна сума што ќе треба да се плати.

- Ова се суми коишто дополнително треба да ги плати Владата што значи теоретски доколку еден човек се ангажира за пет години колку што Владата вели дека ќе се изведат автопатите, во тој случај само еден човек би зел 2 милиони и 190 илјади евра, а доколку се ангажираат најмалку 5 лица колку што минимум треба да се ангажираат според овој договор, тие би зеле фантастични 11 милиони евра дополнителни средства од владата, рече Николоски и ја повика Владата да го демантира или да го потврди ова негово тврдење.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Aко нема уставни измени, државата ќе влезе во изолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Aко нема уставни измени, државата ќе влезе во изолација

Змија е фотографирана на паркинг во центарот на Скопје

Змија е фотографирана на паркинг во центарот на Скопје

(ВИДЕО) Пристигнаа новите оклопни возила набавени од САД

(ВИДЕО) Пристигнаа новите оклопни возила набавени од САД

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, наместо интеграција ќе имаме изолација

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, наместо интеграција ќе имаме изолација

Министерот за здравство ги повика хирурзите да работат во недела за да се намали листата на чекање

Министерот за здравство ги повика хирурзите да работат во недела за да се намали листата на чекање

Гостиварец платил 10.000 евра со цел неговото семејство да не дознае дека има љубовница

Гостиварец платил 10.000 евра со цел неговото семејство да не дознае дека има љубовница

Благој Бочварски казнет со 150 евра за вработувањето на сопругата и нејзината сестра во болницата во Штип

Благој Бочварски казнет со 150 евра за вработувањето на сопругата и нејзината сестра во болницата во Штип

Османи го нарече Макрон премиер на Франција

Османи го нарече Макрон премиер на Франција

Ковачевски се изгушка со Зеленски во Молдавија

Ковачевски се изгушка со Зеленски во Молдавија