23 Април, 2019
0.0461

ФОТО: Погледнете ги подземните контејнери во центарот на Скопје

Објавено во: Мои пари 04 Февруари, 2013

Системот за поставување подземни контејнери за одлагање комунален отпад на ул. „Максим Горки“, општина Центар е промовиран денеска од страна на градоначалниците на Град Скопје, на Центар и на Чаир, Коце Трајановски, Владимир Тодоровиќ, Изет Меџити и директорот на ЈП „Комунална хигиена“ Ракип Дочи. Системот што се користи за вадење и спуштање на контејнерите, односно за нивно празнење е на хидрауличен погон и е еден од најсовремените во регионот. Подземните контејнери што се поставуваат во Скопје се од фирмата „Атрик“ од Словенија и се со зафатнина од 3 метри кубни. Трајановски истакна дека поставувањето 50 подземни контејнери на 15 локации, 14 локации во општина Центар и една во Чаир, кај маркетот „Веро“ ќе придонесе за осовременување на системот за складирање и подигање на комуналниот отпад и за подобрување на јавната хигиена во градот. - На пет локации ќе се поставуваат по четири контејнери, од кои три ќе се користат за одлагање мешовит отпад и еден за ПЕТ-амбалажа, а на преостанатите 10 локации ќе се постават по три контејнери, од кои по два за мешовит и еден за ПЕТ-амбалажа, рече Трајановски. Носител на проектот за поставување подземни контејнери е ЈП „Комунална хигиена“, а рокот за завршување е крајот на март. За овој проект се издвоени 33 милиони денари, по 10 од Град Скопје и општина Центар, а 13 милиони од ЈП „Комунална хигиена“. Подземни конрејнери годинава ќе се поставуваат и во други општини, на три локации во Чаир, за што веќе е објавен тендер и на три дополнителни локации во Кисела Вода. Дочи рече дека идејата за поставување подземни контејнери е на градоначалникот Тодоровиќ, која ја прифатиле Град Скопје и „Комунална хигена“. Според него, сега Скопје добива модерен начин на управување со отпад, а скопјани добиваат поголема хигиена. Ќе нема непријатна миризба и нема да има расфрлање ѓубре.

Можеби ќе ве интересира

Антистресен шопинг со поврат на средства: Комплетен изглед за вашата матурска приказна

Антистресен шопинг со поврат на средства: Комплетен изглед за вашата матурска приказна

„Финансиска училница” во реализација на Комерцијална банка АД Скопје

„Финансиска училница” во реализација на Комерцијална банка АД Скопје

Comtrade System Integration Adriatic сега е Microsoft Licensing Solution Partner во Северна Македонија и Косово

Comtrade System Integration Adriatic сега е Microsoft Licensing Solution Partner во Северна Македонија и Косово

Улични дефекти на овие скопски улици

Улични дефекти на овие скопски улици

ИМА ПРЕНАСОЧУВАЊЕ: Сообраќајка го стави во прекин автопат Скопје-Велес

ИМА ПРЕНАСОЧУВАЊЕ: Сообраќајка го стави во прекин автопат Скопје-Велес

Државна лотарија започнa со приредување на ЛОТО 7: Лото играта од сега со нови правила и нов изглед

Државна лотарија започнa со приредување на ЛОТО 7: Лото играта од сега со нови правила и нов изглед

Промовиран готвачот „Најдоброто од македонската кујна“ од Давор Панчевски во „Литература.мк“

Промовиран готвачот „Најдоброто од македонската кујна“ од Давор Панчевски во „Литература.мк“

Десет причини зошто идните студенти треба својот кариерен пат да го започнат со упис на УКИМ

Десет причини зошто идните студенти треба својот кариерен пат да го започнат со упис на УКИМ

(ФОТО) ЈП Водовод и канализација изведе редок тип на интервенција под железничките пруги

(ФОТО) ЈП Водовод и канализација изведе редок тип на интервенција под железничките пруги