26 Јануари, 2021
0.0195

ГАЛЕРИЈА: Посетете го манастирот Свети Никола Шишевски и уживајте на Матка

Објавено во: Македонија, Галерија 21 Јули, 2020

Манастирот Свети Никола Шишевски, е сместен високо на една зарамнета тераса на карпите, над десниот брег над вештачкото езеро Матка. 

Еве ви идеја каде да прошетате летово, додека постојат ограничувања за патување надвор од земјава. 

Точниот датум на изградбата на манастирската црква посветена на Свети Никола е непознат. Сепак постои податок дека црквата била изградена или обновена во 1345 година од страна на поп Ненад и други ктитори

фото Вангел Тануровски 


Можеби ќе ве интересира

Во ек на здравствена криза медицински сестри со две децении искуство седат без работа

Во ек на здравствена криза медицински сестри со две децении искуство седат без работа

Груби го искоментира пописот и процентот на Албанци

Груби го искоментира пописот и процентот на Албанци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија е подрачје со голем ризик за инфекција, денес има шест починати од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија е подрачје со голем ризик за инфекција, денес има шест починати од коронавирусот

Насер Зибери е новиот народен правобранител

Насер Зибери е новиот народен правобранител

Меџити вели дека Албанците на пописот ќе бидат над 25 отсто

Меџити вели дека Албанците на пописот ќе бидат над 25 отсто

Дете изгубено во Кочани пронајдено во Гази Баба

Дете изгубено во Кочани пронајдено во Гази Баба

Колку животи однесе короната досега во земјава?

Колку животи однесе короната досега во земјава?

Каракачанов до Македонците: Ние сме еден народ

Каракачанов до Македонците: Ние сме еден народ

Од партијата на Апасиев порачуваат Груби да не глуми Биро за вработување, нудат решение

Од партијата на Апасиев порачуваат Груби да не глуми Биро за вработување, нудат решение