17 Јануари, 2019
0.2375

(ГАЛЕРИЈА) Пред суд се бара Слобода за Мукоски и патриотите

Објавено во: Македонија, Галерија 22 Август, 2018

Со транспаренти во раце на кои пишува Слобода за патриотите и Слобода за Мискоски, стотина граѓани пред Кривичен суд дојдоа да им дадат поддршка на обвинетите за настаните од 27 април.

Се палат факели но и се пејат македонски песни - токму таква е сликата во моментов пред институцијата каде почнува судењето за крвавиот четврток.

Во случајот кој го води ЈО се обвинети 30 лица, од кои 28 за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од чл.313 од Кривичниот законик, додека две лица се гонат за помагање при вршење на истото кривично дело.

Судот е опколен од полициско обезбедување.

ФОТО: ФАКТОРМожеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЖЕШКА ДЕБАТА: Артан Груби во сред емисија покажува двоглав орел

(ВИДЕО) ЖЕШКА ДЕБАТА: Артан Груби во сред емисија покажува двоглав орел

Владата прифати дури 20 амандмани од опозицијата за антикорупцијата

Владата прифати дури 20 амандмани од опозицијата за антикорупцијата

Студено утро: Временската прогноза денес ќе биде ваква

Студено утро: Временската прогноза денес ќе биде ваква

Кратово има само еден гинеколог кој е на повик доколку има породување

Кратово има само еден гинеколог кој е на повик доколку има породување

МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНУВАЊЕ: Каде и како избега осудениот за обид за убиство на Села, Никола Војминовски?

МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНУВАЊЕ: Каде и како избега осудениот за обид за убиство на Села, Никола Војминовски?

(ФОТО) Македонија го информираше грчкото МНР дека сите услови се исполнети

(ФОТО) Македонија го информираше грчкото МНР дека сите услови се исполнети

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара Уставен да се произнесе за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара Уставен да се произнесе за Законот за јазици

ФОКУС НА ДЕНОТ: Челични квоти, седумчасовен работен ден, тужба за клевета

ФОКУС НА ДЕНОТ: Челични квоти, седумчасовен работен ден, тужба за клевета

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Комисијата за спречување корупција

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Комисијата за спречување корупција