21 Септември, 2018
0.2839
    ALK 8001    -0.04%     CEVI 1000    0%     KMB 5174.05    0.15%     MPOL 314    0%     MPT 47001    -1.55%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     UNI 2331    0.03%

(ГАЛЕРИЈА) Што заклучи Димитров по средбата со Коѕијас?

Објавено во: Македонија, Галерија 23 Март, 2018

Во Министерството за надворешни работи, се одржа средба помеѓу шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, по што беше одржана прес-конференција.

Димитров изјави дека имале добри разговори во кои доминирало прашањето за разликите околу името и за градење на идните односи.

„Треба да најдеме решение кое нема да понижи никого и ќе ги отвори вратите на иднината“, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров 

Тој додаде дека ова е долгогодишен проблем, во кој заеднички интерес е да се најде решение. 

„Кога размислуваме за иднината тешко е да се најдат разлики, но за да се стигне до таму треба да ја надминеме актуелната разлика околу името. Задачата не е лесна, ова практично е втора вистинска средба на која разговараме за сите суштински елементи, Се работи за многу деликатен баланс. Половина ден размислувам што е важно за јавноста во Грција, а другата половина што е најважно за нас. Ако мало чекорче се направи во еден правец, целата равенка се поместува“,  рече Димитров.

Македонскиот министер додаде дека двете страни се обидуваат да изградат доверба, но посочи дека смета оти се уште има предрасуди.

„Мислам дека и од другата страна, се надевам Никос тоа ќе го потврди, има вистинска желба ова да се надмине, на начин што нема да понижи никого. Најважно е да не се допираат вакви прашања, но тоа не помага, затоа ќе продолжиме„   рече министерот Димитров

Тој најави дека следната недела  ќе има нова средба со Коѕијас во Виена на која ќе биде и медијаторот Метју Нимиц.


ФОТО: ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

(ФОТО) Погледнете го оброкот на Бејли со ајвар и сирење

(ФОТО) Погледнете го оброкот на Бејли со ајвар и сирење

Заев: Жалам што поделеноста во дијаспората е поголема отколку во Македонија за референдумот

Заев: Жалам што поделеноста во дијаспората е поголема отколку во Македонија за референдумот

ПРОГНОЗА: До кога ќе уживаме во топлите денови?

ПРОГНОЗА: До кога ќе уживаме во топлите денови?

Познато е кога Преспанскиот договор ќе се ратификува во грчкиот парламент

Познато е кога Преспанскиот договор ќе се ратификува во грчкиот парламент

Волонтер - гимназијалец од Македонија им дели лекции на постари

Волонтер - гимназијалец од Македонија им дели лекции на постари

По 35 евра казна за дете во возило без седиште: Ќе почне ли полицијата со почести казни

По 35 евра казна за дете во возило без седиште: Ќе почне ли полицијата со почести казни

Најголемиот дел од граѓаните имаат став во врска со референдумот

Најголемиот дел од граѓаните имаат став во врска со референдумот

ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО НИВ: Македонци си го киднапирале бебето во Франција

ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО НИВ: Македонци си го киднапирале бебето во Франција