22 Март, 2018
0.0666

(ГАЛЕРИЈА) Извикуваа„УЧК“ и побараа меѓународна истрага за „Диво Насеље“

Објавено во: Македонија, Галерија 05 Ноември, 2017

Со транспаренти на албански јазик и скандирања „УЧК“ и „Косово“, под големо полициско обезбедување, се одржа протестот против пресудите за случајот “Диво насеље“.

Насобраните граѓани два часа, во мирна атмосфера, го изразија незадоволството со протестот пред плоштадот Скендербег и Основниот суд – Скопје 1.

Организаторите на протестот бараат меѓународна истрага и ревизија на случајот. 

Претседателката на Советот на семејствата на обвинетите од Косово, Дашурие Сефа изјави дека настаните од 9 и 10 мај треба да се истражат од меѓународни органи затоа што, според нив, во целиот настан директно се инволвирани државни структури.

„Истрагата на местото на настанот не е направена според македонските закони, туку по нарачка на криминалната власт“- изјави Сефа.

За настаните во Куманово, Кривичниот суд им одреди на обвинетите осум доживотни казни затвор, 13 казни по 40 години, шест по 20 години, една од 18 години, две од 14, две од 13, две по 12 години затвор и четири ослободителни пресуди.

На 9 и на 10 мај 2015 година, вооружена група се судри со безбедносните сили. Во престрелката загинаа осум полицајци од специјалните и од посебните единици на МВР, додека четириесетина беа тешко повредени. 

ФОТО ФАКТОР 


Можеби ќе ве интересира

Каде наврна најмногу снег во Македонија?

Каде наврна најмногу снег во Македонија?

Снег во Македонија: Ова се патните правци каде треба да се внимава

Снег во Македонија: Ова се патните правци каде треба да се внимава

(ВИДЕО) Зошто струмичанецот го демолираше казиното „Сенатор

(ВИДЕО) Зошто струмичанецот го демолираше казиното „Сенатор

Нов инцидент со Стевчо Јакимовски

Нов инцидент со Стевчо Јакимовски

Грците исплашени дека ќе влеземе во НАТО и без решен спор?

Грците исплашени дека ќе влеземе во НАТО и без решен спор?

Брат Љубе влегува во кабинетот на премиерот Заев?

Брат Љубе влегува во кабинетот на премиерот Заев?

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години