23 Мај, 2024
0.0313

ГЕРМАНЦИТЕ ВО ШОК И КАУФЛАНД ЗАТВОРА: Дел од неговите филијали во Германија заминуваат во историјата

Објавено во: Економија, Свет 15 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Сега конечно е јасно кои филијали на Кауфланд ќе бидат засекогаш затворени. Медиумите во Германија откриваат што ќе се случи со работниците на погодените локации и што значи тоа за клиентите сега, пренесува магазинот Феникс.

Веројатно нема човек во Германија кој не слушнал за ланецот супермаркети Кауфланд. Во многу градови, барем една филијала е достапна за клиентите. Еднаш неделно, повеќето се информирани за неделните понуди во брошурата Кауфланд.

Седиштето на синџирот супермаркети е во Некарсулм во Баден-Виртемберг. Како Lidl, на пример, и припаѓа на групата Schwarz и вработува околу 132.000 луѓе.

Групацијата презеде 92 филијали на синџирот супермаркети Real и работи со околу 770 филијали. Поради огромниот успех на Кауфланд, некои сега може да се намуртат од изненадување и да се прашуваат зошто гранките на Кауфланд на некои места треба да исчезнат засекогаш.

Филијалите на Кауфланд во Грајз и Зиген ќе се затворат во јуни 2024 година. Филијалата во Бохум-Рурпарк ќе ги затвори вратите во септември. Филијалата во Palais West Recklinghausen ќе се затвори во јануари 2025 година.

Кауфланд во Дортмунд-Менгеде ќе се затвори во март 2025 година.

Зошто на прво место филијалите се затвораат?

Дали зад тоа стои несолвентноста? Според соопштението на Кауфланд, тоа не е така. Но, се вели дека компанијата ќе ја прегледа секоја локација за условите за закуп и потенцијалот за долгорочен развој.

На едноставен јазик, тоа значи дека може да има економски причини зад затворањето.

Што се случува со работниците?

Сепак, работниците од филијалите кои се затвораат нема да бидат отпуштени. „Бараме решение со засегнатите“, се вели во соопштението.

Германските медиуми пишуваат дека работниците најверојатно ќе се преселат да работат во други гранки во нивниот регион.

Кауфланд наведува дека работат со работниците за да најдат добро решение за двете страни, пренесува магазинот Феникс.

Јутарњи.хр


Можеби ќе ве интересира

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Кои три професии носат најмногу пари?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Кои три професии носат најмногу пари?

СРБИТЕ ЗА ОВАА РАБОТА ДОБИВААТ 1.100 ЕВРА: Романците заработуваат 4.000 евра

СРБИТЕ ЗА ОВАА РАБОТА ДОБИВААТ 1.100 ЕВРА: Романците заработуваат 4.000 евра

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: „Мега“, „Рапид Билд“, „Термалифт“ - Кумановски бизниси со најголеми добивки за 2023

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: „Мега“, „Рапид Билд“, „Термалифт“ - Кумановски бизниси со најголеми добивки за 2023

ОВОЈ СЕКТОР ВО ГЕРМАНИЈА ПОВТОРНО „ПУКА“ - прометот пак се намали, дали следи нов бран на стечаи?

ОВОЈ СЕКТОР ВО ГЕРМАНИЈА ПОВТОРНО „ПУКА“ - прометот пак се намали, дали следи нов бран на стечаи?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Кој прави милиони од продажба на ајфони и андроиди во Македонија?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Кој прави милиони од продажба на ајфони и андроиди во Македонија?

ИЗБОР НА ПРОФЕСИЈА: Што кога младите имаат талент за две или повеќе области?

ИЗБОР НА ПРОФЕСИЈА: Што кога младите имаат талент за две или повеќе области?

ДОНЕ ТАНЕВСКИ Е КУПУВАЧОТ НА АКЦИИТЕ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“- Сега располага со 21.5 отсто од хотелиерската компанија

ДОНЕ ТАНЕВСКИ Е КУПУВАЧОТ НА АКЦИИТЕ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“- Сега располага со 21.5 отсто од хотелиерската компанија

ВАЖНА ВЕСТ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ НА „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ - еве кога компанијата ќе почне да дели дивиденда, кој на колку да се надева

ВАЖНА ВЕСТ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ НА „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ - еве кога компанијата ќе почне да дели дивиденда, кој на колку да се надева

Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании

Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании