14 Април, 2024
0.0265

ГЕРМАНИЈА НА НОЗЕ: Прислушуваните разговори го шокираа Берлин

Објавено во: Свет 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Германија истражува аудио снимка објавена од руски медиуми за која тврди дека е конференциска повик на високи германски воени претставници за оружје за Украина, што предизвикува загриженост за можна шпионажа во Германија.

Портпаролот на германското Министерство за одбрана во саботата изјави дека не може да ја потврди автентичноста на видеото, но дека федералната воена контраразузнавачка служба го истражува случајот и дека ќе бидат преземени сите неопходни чекори.

Маргарита Симонјан, новинарка на руската државна телевизија и водителка на Раша Тудеј, прва ја објави аудио снимката во петокот, која беше објавена и на нејзиниот канал Телеграм. Ројтерс го преслуша клипот од 38 минути, но не можеше самостојно да ја потврди неговата автентичност.


Учесниците на повикот разговараат за можна испорака на крстосувачки ракети Таурус во Киев, што канцеларот Олаф Шолц досега јавно одлучно го одбиваше. Зборуваат и за обука на украинските војници и можни воени цели.

Шолц, додека беше во Рим, им рече на новинарите во саботата дека протекувањето на снимката е потенцијално „многу сериозно“.

- Затоа сега се расчистува многу внимателно, многу интензивно и многу брзо. Тоа е исто така неопходно - рече тој. 

Руската амбасада во Берлин не одговори на барањето за коментар испратено преку е-пошта во саботата. Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи во петокот на социјалните мрежи изјави: „Бараме објаснување од Германија“.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во саботата разговараше со новинарите за „лукавите планови на Бундесверот (германските вооружени сили), кои станаа очигледни поради објавувањето на оваа аудио снимка. Тоа е бесрамно самоизлагање“, рече Лавров.

Родерих Кизеветер, пратеник во германскиот парламент, за весникот Ханделсблат изјави дека верува дека извештаите се автентични.

- Русија секако покажува колку интензивно користи шпионажа и саботажа како дел од хибридната војна. За очекување е многу повеќе пресретнати и протечени за да се влијае врз одлуките, да се дискредитираат и манипулираат луѓето – рече тој.

Можеби ќе ве интересира

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува