29 Јули, 2021
0.0195

Ги блокираат телефоните на тие што не сакаат да се вакцинираат

Објавено во: Свет, Корона Вирус 19 Јуни, 2021

Во Пакистан ги блокираат телефоните на тие што не сакаат да се вакцинираат. 

Луѓето во најнаселената провинција во Пакистан ги преплавија центрите за вакцинација против Ковид-19 неколку дена откако властите во Пенџаб се заканија дека ќе ја блокираат услугата за мобилни телефони. 

Се одржа состанок на здравствените власти во најнаселената провинција Пенџаб во Пакистан, со кој претседаваше министерот за здравство Јасмин Рашид, на кој е заклучено дека вакцинацијата мора да се забрза.

По првичниот план за вакцинирање на повеќето од 67 милиони жители на Пенџаб до крајот на годината, владата успева да вакцинира само 52.000 луѓе на ден. Многумина сметаат дека причина за тоа е слабата информираност на Пакистанците за важноста на вакцината или загриженоста за можни несакани ефекти, наведува РТЛ.

Можеби ќе ве интересира

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

НАД 3.000 ЗАРАЗЕНИ ВО ТОКИО: Меѓу нив нема спортисти

НАД 3.000 ЗАРАЗЕНИ ВО ТОКИО: Меѓу нив нема спортисти

НАЈНОВА СТУДИЈА ОТКРИВА: Дали се зголемува ризикот од згрутчувањето на крвта по втора доза на вакцината АстраЗенека?

НАЈНОВА СТУДИЈА ОТКРИВА: Дали се зголемува ризикот од згрутчувањето на крвта по втора доза на вакцината АстраЗенека?

Италија ја одобри вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

Италија ја одобри вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

РАЗЛИКАТА ВО СМРТНОСТТА ПОМЕЃУ МЛАДИ И СТАРИ Е ДРАСТИЧНО НАМАЛЕНА: Зошто голем број вакцинирани починаа од ковид?

РАЗЛИКАТА ВО СМРТНОСТТА ПОМЕЃУ МЛАДИ И СТАРИ Е ДРАСТИЧНО НАМАЛЕНА: Зошто голем број вакцинирани починаа од ковид?

КОЛИЧИНАТА НА ВИРУС КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ ЗАРАЗЕНИ СО ДЕЛТА Е СЛИЧНА СО НЕВАКЦИНИРАНИТЕ - и тие можат да ја шират болеста

КОЛИЧИНАТА НА ВИРУС КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ ЗАРАЗЕНИ СО ДЕЛТА Е СЛИЧНА СО НЕВАКЦИНИРАНИТЕ - и тие можат да ја шират болеста

ИЗЛЕЗЕ НОВОТО УПАСТВО ЗА НОСЕЊЕ МАСКИ: Во САД стануваат задолжителни дури и за вакцинираните

ИЗЛЕЗЕ НОВОТО УПАСТВО ЗА НОСЕЊЕ МАСКИ: Во САД стануваат задолжителни дури и за вакцинираните

СЕ ВАКЦИНИРАШЕ 18 ГОДИШНАТА ГРЕТА ТУНБЕРГ - остра критика за нееднаквата распределба на вакцините меѓу богатите и сиромашните земји

СЕ ВАКЦИНИРАШЕ 18 ГОДИШНАТА ГРЕТА ТУНБЕРГ - остра критика за нееднаквата распределба на вакцините меѓу богатите и сиромашните земји