13 Јули, 2024
0.0253

ГИ ВРАТИЈА ПОЛОВИНА ОД ПАРИТЕ - Кредит Свис отплати 112 милијарди долари ликвидност

Објавено во: Финансии 03 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

„Credit Suisse“ ја врати ликвидноста од 100 милијарди швајцарски франци (112,50 милијарди долари) што ги позајми со помош на владини гаранции, објави швајцарската министерка за финансии Карин Келер-Сатер.

– Федералните гаранции, 100 милијарди, се вратени во вторникот, изјави Келер-Сутер за швајцарската телевизија СРФ.

Credit Suisse е првата голема банка која доби мегаломанска интервенција од финансиската криза во 2008 година.

Како дел од државно оркестрираното спасување и преземање од ривалската банка УБС, „Кредит Свис“ доби пристап до над 200 милијарди франци за поддршка на ликвидноста, од кои 100 милијарди беа поддржани од владата, потсетуваат агенциите.

Во своите квартални резултати објавени во април, „Credit Suisse“ наведува дека „нето износот на задолжувањето во рамките на овие средства изнесува 108 милијарди швајцарски франци“.

(Извор: Инвеститор)

Можеби ќе ве интересира

„Домаќинства со повисоки примања прават над половина од непријавениот приход“: Фајненс тинк анализира „250 милиони евра помалку во буџетот“

„Домаќинства со повисоки примања прават над половина од непријавениот приход“: Фајненс тинк анализира „250 милиони евра помалку во буџетот“

РАСТ НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ - повисоки цените имаат и нафтата и златото

РАСТ НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ - повисоки цените имаат и нафтата и златото

НАЈПОЗНАТИОТ ХРВАТ НА WALL STREET ДОБИ ОТКАЗ - еве како работеше и кои грешки ги направи

НАЈПОЗНАТИОТ ХРВАТ НА WALL STREET ДОБИ ОТКАЗ - еве како работеше и кои грешки ги направи

ОД НУДЕЊЕ БРЗИ КРЕДИТИ И ТОА КАКО ДОБРО СЕ ЖИВЕЕ - Изи Фајнанс лани со профит од половина милион евра

ОД НУДЕЊЕ БРЗИ КРЕДИТИ И ТОА КАКО ДОБРО СЕ ЖИВЕЕ - Изи Фајнанс лани со профит од половина милион евра

АЛО: МАКЕДОНЕЦОТ „САКСА“ ЗАРАБОТИЛ 3,1 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ИГРАЈЌИ ДОТА 2: Со заработката е прв гејмер на Балканот, зад него се гејмери од Србија и БиХ

АЛО: МАКЕДОНЕЦОТ „САКСА“ ЗАРАБОТИЛ 3,1 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ИГРАЈЌИ ДОТА 2: Со заработката е прв гејмер на Балканот, зад него се гејмери од Србија и БиХ

Како САД ја стопираат тешко извојуваната глобална даночна реформа

Како САД ја стопираат тешко извојуваната глобална даночна реформа

ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ НА МРЕЖИТЕ: Чиј твит доби најмногу лајкови и кој е најследен на Тикток и Јутјуб во 2024 година

ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ НА МРЕЖИТЕ: Чиј твит доби најмногу лајкови и кој е најследен на Тикток и Јутјуб во 2024 година

КАКО ГЕРМАНИЈА СЕ ОТКАЖА ОД 380 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: имотот на богатите се зголеми по суспендирањето на данокот

КАКО ГЕРМАНИЈА СЕ ОТКАЖА ОД 380 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: имотот на богатите се зголеми по суспендирањето на данокот

КЕЛНЕР ОД БОСНА ОТКРИ ЗА КОЛКАВА ПЛАТА РАБОТИ ВО ХРВАТСКА: Условите се многу подобри

КЕЛНЕР ОД БОСНА ОТКРИ ЗА КОЛКАВА ПЛАТА РАБОТИ ВО ХРВАТСКА: Условите се многу подобри