14 Јули, 2024
0.0263

ГЛОБАЛЕН ИНДЕКС ЗА МИР: На кое место е рангирана Македонија?

Објавено во: Македонија 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

На листата на најмирни земји во светот за годинава, Македонија е на 38-то место. 

Глобалниот индекс за мир штотуку ја објави својата листа на најмирни земји. 

Рангирањето се заснова на 23 различни фактори, пишува „Тајм аут“.  Бугарија е на 26-то место. Црна Гора се најде на 35-то место. Грција е на 40-то место, додека Албанија е на 42-то место. Србија е на 54-то место. Косово е на 56-то место на листата. Босна и Херцеговина(БиХ) е на 61-то место. На 163 место е Јемен, а едно место пред Јемен е Судан. Украина е на 159-то место. 

Исланд, 16-та година по ред, е на првото место. Во 10-те најмирни се најде Словенија.

фото принтскрин

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: OЈО отвори истрагa, 40-годишен маж ги издрогирал малолетниците до бесознание со лекови и алкохол

ФАКТОР НА ДЕНОТ: OЈО отвори истрагa, 40-годишен маж ги издрогирал малолетниците до бесознание со лекови и алкохол

ЈАНЧЕВ: Oбезбедени се два авиони, три хеликоптери, шест цистерни, пет големи булдожери, три багери и една утоварна за пожарот во неготинско

ЈАНЧЕВ: Oбезбедени се два авиони, три хеликоптери, шест цистерни, пет големи булдожери, три багери и една утоварна за пожарот во неготинско

СВР СКОПЈЕ: Maлолетниците искршиле дел од инвентарот и се повредиле

СВР СКОПЈЕ: Maлолетниците искршиле дел од инвентарот и се повредиле

АКАДЕМИЈА ЗА СУДИИ И ОБВИНИТЕЛИ: Габер-Дамјановска си поднесе оставка

АКАДЕМИЈА ЗА СУДИИ И ОБВИНИТЕЛИ: Габер-Дамјановска си поднесе оставка

ВЛАДО ЈОВАНОВСКИ: Под итно да се повикаат 7 владици од МПЦ.ОА во Собранието, да попрскаат со светена вода, да окадат со темјан

ВЛАДО ЈОВАНОВСКИ: Под итно да се повикаат 7 владици од МПЦ.ОА во Собранието, да попрскаат со светена вода, да окадат со темјан

OJO: Скопјанец осомничен за тешки дела против здравјето и излагање на опасност на деца

OJO: Скопјанец осомничен за тешки дела против здравјето и излагање на опасност на деца

ДЕТЕТО Е ВО ТЕШКА СОСТОЈБА: Случаен минувач нашол бебе оставено во центарот на Велес

ДЕТЕТО Е ВО ТЕШКА СОСТОЈБА: Случаен минувач нашол бебе оставено во центарот на Велес

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ЊУЈОРК: Да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ЊУЈОРК: Да се обединиме во градењето на иднината на Македонија