23 Април, 2019
0.0570

Годишна средба на ММФ и Светска банка во Токио

Објавено во: Свет, Финансии 12 Октомври, 2012

Европската должничка криза ќе биде главна тема денеска во Токио, каде министрите за финансии и гувернерите на централните банки присуствуваат на годишната средби на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка. Покрај должничката криза, точки од дневниот ред треба да бидат зголемувањето на државните долгови, неуспехот на многу земји да преземат структурни реформи и бавното темпо на реформи во ММФ. Дали Грција ќе ја добие следната транша помош од кредиторите останува непознато бидејќи прво државата треба да ги направи неопходните кратења, по што  се очекува парите сепак да и бидат исплатени за да може да остане во еврозоната. Голем проблем е и Шпанија која сеуште мисли дали да ја побара меѓувнародната помош за излез од кризата. Експертите на ММФ пресметаа дека од декември 2009 година за спас на земјите на еврозоната најпогодени од криизата – Грција, Ирска, Италија, Португалија и Шпанија, потрошени се 1.100 милијарди евра.

Можеби ќе ве интересира

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи