30 Ноември, 2020
0.0261

Граѓаните болни од ковид нема да плаќаат во приватните клиники?

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2020

Со прогласувањето на кризната состојба, и приватните клиники ќе треба да примаат болни од ковид на сметка на Фондот за здравство кој што нив ќе им исплаќа сума на пари како што им исплатува на ковид центрите во јавното здравство. Граѓаните нема да плаќаат, објасниле за Канал 5 од Министерството за здавство.

По вчерашниот состанок на министерот за здравство Венко Филипче со сопствениците на приватните клиники, првично се донесе одлука дека ќе помогнат во борбата со корона вирусот. 

Според Законот за управување со кризи, член 33, државата може да употребува и ресурси и на приватни фирми, како и употреба на ресурсите на граѓаните и други правни лица.

„Дневниот надоместок за користење на ресурсите изнесува до 30 отсто од просечната месечна нето плата по работник објавена од ДЗС, во месецот пред давањето на ресурсите, а надоместокот за нивно оштетување или уништување не може да биде помал од пазарната вредност од средството„, се вели во законската одредба. 

Инаку, како што соопшти Министерството за здравство, вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.292 и има околу 120 празни болнички кревети во ковид центрите, тврдат денеска од Министерството за здравство. 

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

Сепак, како што пренесе телевизијата, преполни се интензивните одделенија во нашите ковид центри.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Нема патување во Грција до 14 декември

Нема патување во Грција до 14 декември

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ