14 Јули, 2020
0.0201

ГРАТИС ТЕСТИРАЊЕ: Ќе бидат опфатени 13 милиони жители

Објавено во: Свет, Корона Вирус 29 Јуни, 2020

Германската покраина Баварија планира да ги тестира на коронавирус сите 13 милиони жители. 

Без разлика дали луѓето имаат симптоми или не, сепак ќе бидат тестирани. 

Деновиве ќе има детален план за акцијата. 

Особено под лупа се погоните за преработка на месо, објавува Дојче веле.

Министерката за здравство најави офанзивно на тестирање, кое треба да ги извршат лекари по општа медицина. Најмногу внимание ќе им се посвети на штитениците на домовите за стари и изнемоштени лица или пациентите кои се хоспитализирани, потоа луѓето кои работат на чувствителни и фреквентни места, како наставниците, воспитувачите. 

Сите трошоци ќе ги преземе покраината, доколку здравствените осигурувања не ги покријат трошоците за тестирањето.

Министерот за здравство Јенс Шпан ја критикуваше Баварија за најавата дека ќе биде првата германска покраина која ќе ги тестира сите жители. Тој ова го нарече за „лажно прикажување на безбедноста“.

194,900 регистрирани случаи на коронавирус има во Германија, а починаа над 9.000. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки