14 Јуни, 2021
0.0304

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 16 Мај, 2021

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација. Граѓани не успеале со тест за антитела да ја поминат јужната граница. 

За ПЦР тестот има две опции. Едната е со негативен тест не постар од 72 часа,  а другата е со позитивен ПЦР тест не постар од 9 месеци,  но и не понов од 60 дена како доказ дека сте го прележале коронавирусот.

Грција завчера ги отвори границите и за македонските државјани, но граѓаните наидоа на проблеми при обидот за влез во земјата. Во Грција туристичката сезона е отворена. Грците не очекуваат дека ќе се вратат на состојбата од 2019 година, но се надеваат на опоравување. 

Можеби ќе ве интересира

Се стресе Грција, но и Македонија

Се стресе Грција, но и Македонија

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Србите и Турците најбројни туристи во април

Србите и Турците најбројни туристи во април

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија