13 Април, 2024
0.1340

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Вицепремиерот Артан Груби вечерва во емисијата „Клан Дебата“ рече дека барањето што денеска го изнесе ДУИ преку лидерот Али Ахмети е претседателот во иднина да се избира со 2/3 мнозинство во Собранието, но и со условот на Бадентер, бидејќи инаку македонските пратеници со 80 гласа би си изгласале свој избор без да ги прашаат Албанците.

Според Артан Грубит, опозициската коалиција не успеала јасно да ја разбере идејата за избор на претседател на државата преку Собранието. Тоа е затоа што, според Груби, тоа не може да се направи едноставно со 2/3 од гласовите на пратениците, бидејќи во такви случаи македонските партии би можеле да се договорат меѓу себе да изберат кандидат соодветен за нив, а Албанците да не се прашуваат воопшто..

Но, како што вели Груби, на ова претходела политичката филозофија на Али Ахмети и ДУИ, нудејќи го Бадентер како избор. Значи, според групата, освен 2/3 од гласовите на пратениците, претседателот ќе треба да го помине и гласот на Бадентер, за да се добие етничкиот консензус, поточно одобрението од Албанците.

Според Груби, идејата што синоќа ја изнесе Арбен Таравари била украдена идеја од Ахмети затоа што, како што рече тој, опозициската коалиција го украла предвреме говорот на претседателот на ДУИ по тајни канали.

„Иако го прочитаа говорот претходниот ден, не успеаја да го разберат и не успеаја да сватат каде е поентата. Така во обидот набрзина да ги префрлат информациите што случајно ги „обезбедиле“ од ДУИ, во крајна паника излегоа на прес-конференција и го презентираа случајот“, изјави меѓу другото.

ДУИ со кандидатот за претседател Бујар Османин ќе бара масовна поддршка од Албанците, за потоа да ги условат македонските кандидати во вториот круг, јавно да потпишат договор за промена на уставот.

„Потребна ни е поддршката на Албанците на плебисцит, акламација, во форма на референдум на овие избори за да ја постигнеме, доколку обезбедиме 150-200 илјади гласови за претседателските избори. Ако ги обезбедиме овие гласови на 24 април во името на Бујар Османи, 150-200 илјади гласови, знаете ли колку ни е багажот на повторените избори на 8 мај? Затоа што ќе му кажеме, еве го имаш овој багаж со албански гласови, седни и потпиши јавно дека го менуваме уставот за начинот на избор на претседател и за вклучување на Бугарите. Затоа што тие гласови ќе одредат кој ќе победи, кандидатот на СДСМ или ВМРО“, рече тој.


Можеби ќе ве интересира

„Какви избори може да очекуваме кога комисијата која ги спроведува е најголем прекршител“ - Најчевска со остра критика за кршењето на законите

„Какви избори може да очекуваме кога комисијата која ги спроведува е најголем прекршител“ - Најчевска со остра критика за кршењето на законите

УЖИВАЈТЕ ВО ТОПЛИОТ ВИКЕНД - и понатаму летни температури, синоптичарите најавуваат промена од среда

УЖИВАЈТЕ ВО ТОПЛИОТ ВИКЕНД - и понатаму летни температури, синоптичарите најавуваат промена од среда

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Историските прашања не се споменуваат во ниту еден европски документ особено како услов за натамошниот напредок кон ЕУ

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Историските прашања не се споменуваат во ниту еден европски документ особено како услов за натамошниот напредок кон ЕУ

ДИК ОТФРЛИ НЕКОЛКУ ЛИСТИ ЗА ИЗБОР НА ПРАТЕНИЦИ: Koи се причините?

ДИК ОТФРЛИ НЕКОЛКУ ЛИСТИ ЗА ИЗБОР НА ПРАТЕНИЦИ: Koи се причините?

МНР: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии

МНР: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии

(ВИДЕО) СЕГА Е НА ДОМАШНО ЛЕКУВАЊЕ: Жителот на Дреновци раскажа како се спасил откако мечката го нападна

(ВИДЕО) СЕГА Е НА ДОМАШНО ЛЕКУВАЊЕ: Жителот на Дреновци раскажа како се спасил откако мечката го нападна

Со вперено оружје одзеле „поло“ за да пукаат од возилото во Тетово

Со вперено оружје одзеле „поло“ за да пукаат од возилото во Тетово

Најверојатно ќе треба да се замени и новата метална конструкција на Универзална сала

Најверојатно ќе треба да се замени и новата метална конструкција на Универзална сала