03 Март, 2024
0.0265

Груби во Косово, ќе бара помош за пописот

Објавено во: Македонија 18 Март, 2021

Добивај вести на Viber

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска ќе престојува во еднодневна посета на Приштина.

Групата ќе оствари средба со лидерите на политичките партии, Вјоса Османи, Енвер Хоџај, Лумир Абдиџику, Рамуш Харадинај, Фатмир Лимај и претседателот на Здружението за деца без родители на Балканот, Халил Кастрати.

Тема на разговор на состаноците ќе биде пописниот процес  во Република Северна Македонија, се вели во најавата.

Косовскиот политичар Албин Курти, чија партија победи на неодамнешните парламентарни избори, влера упати повик до Албанците од Македонија кои се во странство да се самопопишат. 

Тој објави видео на Фејсбук во кое ја повикува албанската дијаспора од Македонија да се регистрира на пописот и објави линк до веб страницата на Државниот завод за статистика.

Курти  вели дека во согласност со македонскиот Устав, политичките права во земјата ги диктираат бројките и затоа регистрацијата на пописот е исклучително важна. 


Можеби ќе ве интересира

Демири: Термините за магнетна резонанца ќе бидат објавувани на Мој Термин, нема да има снимање преку ред

Демири: Термините за магнетна резонанца ќе бидат објавувани на Мој Термин, нема да има снимање преку ред

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ШТИП - ВЕЛЕС: едно лице загина, две се хоспитализирани

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ШТИП - ВЕЛЕС: едно лице загина, две се хоспитализирани

ЕКСГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НОВО СЕЛО СТОЈЧЕВ ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ - меѓу уапсените во денешната голема полициска акција

ЕКСГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НОВО СЕЛО СТОЈЧЕВ ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ - меѓу уапсените во денешната голема полициска акција

„ЦРНА МАИЦА И ДУКСЕР И ОСТАВИ КОЛКУ МОЖЕШ“: навивачите собираат донации за семејството на прерано заминатиот другар Андреј

„ЦРНА МАИЦА И ДУКСЕР И ОСТАВИ КОЛКУ МОЖЕШ“: навивачите собираат донации за семејството на прерано заминатиот другар Андреј

СПАСЕНА ТУРИСТКА ОД АВСТРИЈА: хеликоптер ја евакуирал од Попова Шапка поради специфичната повреда

СПАСЕНА ТУРИСТКА ОД АВСТРИЈА: хеликоптер ја евакуирал од Попова Шапка поради специфичната повреда

„Изборите ќе го означат новото време“: Силјановска-Давкова и официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

„Изборите ќе го означат новото време“: Силјановска-Давкова и официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

Апасиев: Да здивнеме, и одиме во вистинската битка - еве што кажа првиот човек на Левица по бурната недела

Апасиев: Да здивнеме, и одиме во вистинската битка - еве што кажа првиот човек на Левица по бурната недела

„Во отсуство на демократска традиција може да се појави балкански Бонапарта“ - еве што кажа Силјановска-Давкова на денешната конвенција

„Во отсуство на демократска традиција може да се појави балкански Бонапарта“ - еве што кажа Силјановска-Давкова на денешната конвенција

ВИКЕНД КАФЕ ДРУЖБА - еве со што се пофали градоначалникот на општина Куманово

ВИКЕНД КАФЕ ДРУЖБА - еве со што се пофали градоначалникот на општина Куманово