16 Октомври, 2021
0.0284

Груевски не знае дали ќе може да го зачува мирот, ако Заев формира Влада

Објавено во: Македонија 25 Февруари, 2017

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ  Никола Груевски изјави дека неговата партија не знае дали ќе може да го зачува мирот и стабилноста во Македонија , ако СДСМ и албанската ДУИ формираат нова влада, бидејќи бил под голем притисок на своите избирачи.

Груевски рече дека членовите на ВМРО ДПМНЕ ќе бидат вознемирени ако се прекрши принципот владата да ја формира победник меѓу етничките Македонци со победникот меѓу етничките Албанци, што сега се ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.

„Ќе направиме се за да го зачуваме мирот и стабилноста, но не можеме да предвидиме како работите ќе се развиваат. Ќе биде напнато, граѓаните се вознемирени, и ова прашање стана главна тема во нашата  земја. Етничките Македонци се длабоко фрустрирани, соочени со неуставен закон кој ќе наметне билингвален статус ширум земјата“, рекол Груевски пред Данкан и додаде дека ВМРО ДПМНЕ затоа предложи „како најдобро решение одржување на нова рунда избори“.

Лидерот на СДСМ Заев пак најави дека за 15 дена ќе формира влада со албанските партии, меѓу кои најголема е ДУИ на Али Ахмети, што во почетокот на Груесвки не му успеа, а ВМРО ДПМНЕ освои најмногу гласови.

Сепак вчера вечерта ДУИ излезе со став дека ги даваат потписите на СДСМ и Заев ја има шансата  да биде идниот мандатар.

Груевски рекол дека етничките Македонци се исфрустрирани бидејќи ДУИ ќе биде во коалиција со СДСМ и сака да издејствува неуставен закон за јазици.

Сепак овие тврдења уште на почетокот на преговорите на СДСМ со ДУИ беа строго дематирани, со образложение дека се што се договара е во рамки на уставот.

Во Скопје вчера имаше и протести по повод одлуката СДСМ во коалиција со ДУИ да биде идниот мандатар.

Можеби ќе ве интересира

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет