16 Јануари, 2022
0.0261

ГРУЕВСКИ СЕ СОКРИ КАЈ ОРБАН: Кој му го дозволи бегството?

Објавено во: Македонија 22 Ноември, 2018

Не е јасно како Никола Груевски избега од Македонија. Постапија ли властите доста наивно?

Поранешниот македонски премиер Груевски е во Унгарија, и доби политички азил лично од Виктор Орбан. Тој избегал во Будимпешта ден откако властите во Македонија издадоа налог за негово апсење. Груевски требаше да лежи две години затвор за купувањето на луксузниот мерцедес.

Мирослав Ризински од Бугарскиот културен клуб - Скопје изразува мислење дека, има многу нешта кои ги поврзуваат унгарскиот премиер Орбан и Груевски. Според неговите зборови и двајцата користат антиевропска реторика, а ги поврзува и антиимигрантската политика.

Мирослав Ризински смета дека одлуката на Груевски и Орбан е политичка и нема како да се бара правно објаснување.

„Сите европски извештаи кои зборуваат за правосудниот систем, се најкритични во периодот кога владееше Никола Груевски. Судскиот систем беше крајно партизиран“, рече уште претставникот на БККС.

Тој е на мислење дека нема начин во Македонија да биде организирано бегство без луѓе од самите служби за безбедност во државата. Ризински кажа дека во бегството на Груевски има и српска трага.

„Во потесен круг се коментираше дека Груевски ќе се обиде за избега. Изненадувачки е како властите во Македонија реагираа доста наивно. Целата македонска јавност е многу вознемирена, бидејќи на тој начин се покажува дека државата и институциите не функционираат на начинот на кој треба“, посочил уште Ризински.

На крајот на разговорот тој истакнал дека „процесот на расчистување во Македонија“ ќе заврши со претседателските избори. ВМРО-ДПМНЕ губи ориентација, се повеќе се изолира и маргинализира, истакнува Ризински.


Можеби ќе ве интересира

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија