09 Декември, 2023
0.0281

ХЕПАТИС „X“ - ДАЛИ СПАЈК ПРОТЕНИОТ Е ИНВОЛВИРАН ВО НОВОТО ЗАБОЛУВАЊЕ?-Проф. Софијанова за разорното заболување кај децата

Објавено во: Македонија 06 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Случаи на хепатитис или воспаление на црниот дроб кај најмладата популација се пријавени уште во средината на април во повеќе европски земји-Данска, Ирска, Холандија, Шпанија, како и во САД, но први кои алармираа за ова заболување беа британските здравствени власти кои објавија дека откриле повеќе случаи на инфекцијата кај децата од вообичаено. Од вчера и лекарите во Србија алармираа дека можно е да има прв случај, на ова заболување и кај нив.

Во разговор за Фактор, директорката на Клиниката за детски болести, проф. д-р. Аспазија Софијанова, вели дека засега во Македонија не е регизтриран случај на дете со овој, засега непознат вид хепатитис, но конкретно ги посочи симптомите на заболувањето.

-Станува збор за акутно прогресивно заболување на црниот дроб кај децата, а први случаи беа пријавени во Велика Британија, но и во уште неколку европски земј. Ние, педијатрите на нашите редовни стручни состаноци постојано разговараме за ова заболување во последниов месец. Акутното влошување на црниот дроб, од она што досега е познато е како последица од изолиран аденовирусот, но дилемата сега е дали тој адено вирус е поради спајк протениот на корона вирусот, бидејќи најверојатно е тип на адено вирус кој е премногу разорен за црниот дроб. Сега се поставува прашањето дали таа разорност е поврзана со короната, дали има врска со спајк протениот кој го има во аденоврусот или е некој независно создаден сам по себе бидејќи е познато дека вирусите повремено имаат тенденција да мутираат и да прават мутираат и да прават такви необјасниви здравствени појави. Но, во конкретниот случај, ги напаѓа децата, односно црниот дроб кај децата. И за жал е толку брзо агресивен да не може ниту една хепатопротективна терапија да влијае. Не влијае терапијата која би го заштедила делот од црниот дроб кој е веќе разорен. Единствен начин на лекување е трансплантација на црн дроб. Веќе од повеќе од стотина случаи во светот со ова заболување, веќе се направени 70-тина трансплантации кај децата, посочува проф. Софијанова.

Истовремено нагласи дека првите знаци на болеста се кога детето одбива да јаде, малаксано е изнемоштено е, а потоа тоа преминува во жолто обојување кое резултат е излевање на жолтилото од црниот дроб.

-Ако се препознае брзо се прават сите можни испитувања. Биохемијата е секако најважна од која се гледа дали има покачување на билирубините во крвта, а тука станува збор за директниот билирубин заради кои се јавува жолтилото. Потоа се прават испитувања за присуство на вирусите и кај сите случаи досега е пронајден аденовирусот кој дава низа симптоми. Прогресивните исходи кои се последица на вирусот укажува на тоа дека станува збор за некоја нова варијанта на аденовирусот, и дали е спајк протениот инволвиран, навистина се уште не е утврдено, вели директорката на Детската клиника.

Инаку, како што вели проф. Софијанова, станува збор за заразно заболување кое се пренесува преку контакт, преку рацете, заради што треба поголемо внимание да се обрати на хигиента.

-Тоа е инфективен процес, кој треба да се сопре навреме, посочува директорката Софијанова во разговорот за Фактор.

Анита Буховски


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НОВИНАРОТ ГОРАН МОМИРОСКИ ПРАШУВА: Дали имало претходен обид за грабнување на Вања Ѓорчевска?

НОВИНАРОТ ГОРАН МОМИРОСКИ ПРАШУВА: Дали имало претходен обид за грабнување на Вања Ѓорчевска?

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

НАЈМНОГУ СЕ ЈАВУВАЛЕ ЗА ИТНА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ, АМА НЕКОИ И НЕ БИЛЕ БАШ ИТНИ - еве зошто вчера најмногу ѕвонеле во ЦУК

НАЈМНОГУ СЕ ЈАВУВАЛЕ ЗА ИТНА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ, АМА НЕКОИ И НЕ БИЛЕ БАШ ИТНИ - еве зошто вчера најмногу ѕвонеле во ЦУК

ПОЛИЦИЈАТА ГО РАСЧИСТИ СЛУЧАЈОТ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО - но, што кажал 20-годишникот

ПОЛИЦИЈАТА ГО РАСЧИСТИ СЛУЧАЈОТ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО - но, што кажал 20-годишникот

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето