12 Декември, 2018
0.4572
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

ХЕЦ Света Петка на тест: ученикот добар, наскоро ќе нè осветли!

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2012

Хидроцентралата Света Петка моментално е во тест фаза. ЕЛЕМ се уште ја проверува исправноста и издржливоста на двата генератори на хидроцентралата попозната како Матка 2, дознава Фактор. Оваа електрана иако свечено беше пуштена во употреба на 2 август – празникот Илинден, до крајот на октомври прозвела околу четири гигават/часови струја, што е речиси колку месечното производство на струја на ХЕЦ Света Петка, кога таа ќе почне да работи со полна снага. Нема детаљи зошто толку долго трае тестирањето на турбините на електраната. „Електраната е во фаза на тестирање, за тоа имаме 60 дена, по што следи 24-месечен гарантен период. Тест фазата треба да заврши во текот на следната недела. Во моментот Света Патка работи, вршиме тестирање на агрегатите и целокупната останата опрема и постројки и притоа, произведуваме и испорачуваме електрична енергија за потребите на македонскиот електроенергетски систем. Во моментот работиме на начин што е можно повеќе да го усогласиме режимот на работа на ХЕЦ Козјак и Света Петка за рационално користење на енергијата“, изјави Миле Славевски, директор на хидроцентралата Света Петка. Тој потенцира дека во текот на експлоатацијата на водата од оваа електрана, нема да дозволат преливање на водата во преливната шахта, што всушност значи губење енергија. Инсталираната моќноста на двата генератори на ХЕЦ Света Петка е 36,4 мегавати, коишто годишно треба да произведуваат околу 66 гигават-часови струја доволни за околу 10.000 домаќинства, односно околу 40.000 граѓани. Генераторите треба да преработуваат по 50 кубици вода во секунда. Испуштената вода од хидроцентралата Козјак треба да се преработи во Света Патка и да се добие струја. Ако одредено количество вода пак, се испушти од Света Петка, таа вода ќе ја преработи најниската акумулација Матка 1, електрана која ја оперира ЕВН Македонија. Со изградба на оваа електрана се заокружи проектот на три каскадни акумулации изградени на реката Треска. ХЕЦ Света Петка според првичните најави требаше да стартува со производство пред три години. Доцнењето во градбата ЕЛЕМ ќе го плати со “пенали“ од 10 милиони евра кон главниот изведувач на проектот-словенечки Рико. Во декември минатата година тројца арбитри од Комисијата за разрешување спорови (Dispute Adjudication Board–DAB) одлучија дека и Рико и ЕЛЕМ меѓусебе ќе си платат отштета, но по пребивањето ЕЛЕМ остана должен на Рико. Со ова, првично проектираната инвестиција се искачи на 75 милиони евра.
Катерина Попоска

Можеби ќе ве интересира

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции