20 Јули, 2024
0.0273

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Саљмоиловата тврдина, објави денеска Алсат ТВ.

Среде лето болницата во Охрид остана без серум, односно анти-отров за змии, кој се дава на пациенти каснати од змии. Поради ова турист од Холандија, кој бил на одмор во Охрид, морал итно да биде пренесен во Дибар. 

Џетлумт Пашоли - директор на болницата Дибар рече дека со серум биле снабдени на почетокот на оваа година.

„Болницата распишува тендер и секој тендер има свој рок. Некои болници отвараат тендери порано, некои подоцна, некои побрзо ги трошат резервите. Се случува да има, да нема. Но, ова е само за кратко време. Секоја година имаме седум-осум граѓани каснати од змии“, изјави Пашоли.

 Лекарите велат дека доколку овој лек не се даде во рок од три до четири часа, може да дојде до смрт. Директорот на охридската болница Асен Шајн не одговара на телефонските повици. Сепак, болнички извори за Алсат велат дека вакви серуми се набавени во мал број. Деновиве се потрошиле бидејќи имало повеќе каснати од змии.

Во меѓувреме се дознава дека болницата е снабдена со серум. Во Итниот број 112 на КМК се повеќе се јавуваат за присуство на змии во згради и станови. Центарот за управување со кризи апелираше до граѓаните да бидат внимателни.


Можеби ќе ве интересира

ЗАМИНА ЧОВЕК ПАТРИОТ, ОД КОЈ СЕ УЧИ КАКО СЕ САКА ТАТКОВИНАТА: Асани, Спасовски и Куртовски се зборуваа од Чевдет Комерт

ЗАМИНА ЧОВЕК ПАТРИОТ, ОД КОЈ СЕ УЧИ КАКО СЕ САКА ТАТКОВИНАТА: Асани, Спасовски и Куртовски се зборуваа од Чевдет Комерт

„НЕКОИ ХЕРОИ СЕ ОБИЧНИ ЛУЃЕ МЕЃУ НАС“: Лога со посебна објава денеска

„НЕКОИ ХЕРОИ СЕ ОБИЧНИ ЛУЃЕ МЕЃУ НАС“: Лога со посебна објава денеска

ОБВИНЕНИЕ ПРОТИВ ПЕТ ЛИЦА МЕЃУ КОИ И ДРЖАВЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ОД СТРУГА: во детска тепачка се вклучиле и родителите

ОБВИНЕНИЕ ПРОТИВ ПЕТ ЛИЦА МЕЃУ КОИ И ДРЖАВЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ОД СТРУГА: во детска тепачка се вклучиле и родителите

Министерот ќе одлучи дали има оправдани причини членовите на ДКСК да добијат дипломатски исправи, соопшти МНР

Министерот ќе одлучи дали има оправдани причини членовите на ДКСК да добијат дипломатски исправи, соопшти МНР

„Возење велосипеди или одење со автобус на работа е популизам“: членовите на ДКСК тврдат дека согласно закон им следи дипломатски пасош

„Возење велосипеди или одење со автобус на работа е популизам“: членовите на ДКСК тврдат дека согласно закон им следи дипломатски пасош

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела