20 Мај, 2024
0.0242

ХРВАТСКИ МАРКЕТ ДОБИ ВИСОКА КАЗНА: Продавале сок штетен по здравјето, сега треба да платат 2.400 евра!

Објавено во: Економија 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Познат хрватски трговски ланец е прогласен за виновен и казнет поради продажба на храна штетна по здравјето на луѓето.

Во овонеделната пресуда во која се вели дека санитарната инспекција во Копривница извршила увид во супермаркетот „Плодина“ и нивниот магацин и утврдила дека „пуштиле во промет нездрава храна, односно храна штетна по здравјето на луѓето“, пренесуваат медиумите од соседството.

Станува збор за сокот „Fruity Sensation 100% apple, 1L, најдобро користен од: 11.01.2025 година, L1934G1, Продаден во Република Хрватска: Plodine“.

Официјална анализа на сок од јаболко во овластена лабораторија на Институтот за јавно здравје Др. Андрија Штампар, лани во јуни била пронајдена поголема количина на патулин од дозволеното. 

Инаку, патулинот е многу честа состојка во природните сокови од јаболка.

„Плодин пласираше на пазарот нездрава храна која содржи загадувачи кои ги надминуваат максимално дозволените количества според прописите со кои се уредува областа на загадувачите“, се вели во пресудата.

Плодин е казнет со 2.400 евра, а одговорното лице во компанијата мора да плати 600 евра казна. Треба да платат и по 30 евра прекршочни трошоци. Пресудата е правосилна.

Патулинот е еден од микотоксините и се произведува од одредени видови мувла. Докажано е дека е токсичен за многу живи организми, а симптомите на акутна токсичност се агитација, во некои случаи грчеви, отежнато дишење, конгестија на белите дробови, едем и улцерација, хиперемија и дистензија на гастроинтестиналниот тракт.

Во случај на субакутна и субхронична токсичност, најчести симптоми се нарушувања во гастроинтестиналниот тракт со улцерации, надуеност и крварење, а при високи дози и промени во функцијата на бубрезите, истакнуваат од Хрватската агенција за храна.

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген