21 Јануари, 2021
0.0180

И Црна Гора воведува полициски час

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 25 Ноември, 2020

Црна Гора воведува полициски час. Toa значи дека од вечерва забрана за излегување од дома има од 19 до 5 часот наутро. 

Ова ќе важи до 8 декември, објави Националното координативно тело за инфективни болести 

Угостителските и услужните објекти во Црна Гора од денеска ќе работат од 7 до 18 часот, додека од 19 часот до 5 часот наутро ќе важи забраната за напуштање на домовите.

Освен забраната за движење, од граѓаните се бара целосно да ги почитуваат сите мерки. Во Црна Гора последните податоци покажуваат дека од 1.953 тестирани има 570 новозаразени и шест починати. 

Земјата прва во регионот се избори со првиот бран, и беше прогласена за дестинација без корона, по што потоа вирусот повторно се појави и Црна Гора лошо котираше со бројот на заразени. 

Повеќето земји од регионот го вратија полицискиот час. 

Можеби ќе ве интересира

Tри земјотреси се регистрирани во Хрватска

Tри земјотреси се регистрирани во Хрватска

Харадинај кажа што треба да направи Вучиќ за да се откажат од обединување со Албанија

Харадинај кажа што треба да направи Вучиќ за да се откажат од обединување со Албанија

МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СРБИЈА: Вучиќ очекува утре да постигнат рекоден број вакциниции само во еден ден

МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СРБИЈА: Вучиќ очекува утре да постигнат рекоден број вакциниции само во еден ден

Хрватска се празни, покуса за население колку цел еден Сплит

Хрватска се празни, покуса за население колку цел еден Сплит

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме