23 Февруари, 2020
0.0327

И Кипар ќе штеди за да добие помош од Унијата

Објавено во: Свет, Финансии 26 Октомври, 2012

Меѓународната кредиторска тројка( Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) идната недела ќе го посетат Кипар и ќе преговараат за давање на финансиска помош на островот, пишуваат тамошните  весници. Официјална Никозија во понеделникот прати свои предлози во врска со економските мерки, побарани од кредиторите, како предуслов за помошта. Според министер за финансии на Кипар, Васос Сиарлис преговорите нема да траат долго бидејќи  постигнатиот договор ќе биде претставен на седницата на Еврогрупата закажана за 12-ти ноември. Кипар, една од најмалите економии во еврозоната, го следеше примерот на Грција, Ирска, Португалија и Шпанија, барајќи помош од партнерите од ЕУ во јуни поради изложеноста на нејзиниот финансиски систем на економската криза во Грција. Меѓу барањата на кредиторите се намалување на платите на државните службеници, реформи во пензискиот систем и продавање на државниот имот.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Втора жртва на коронавирусот во Италија

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус