20 Август, 2019
0.0243

И покрај рецесијата, Португалија мора да преземе нови мерки за штедење

Објавено во: Свет, Финансии 26 Октомври, 2012

Португалија мора да преземе дополнителни мерки за намалување на долгот и покрај тоа што е во рецесија, а невработеноста и понатаму расте, побара Меѓународниот Монетарен Фонд кој заедно со останатите кредитори и одобри и финансиска помош на државата поради должничката криза. Португалската Влада за 2013 година планира БДП-то на државата да порасне за 1%, што ќе значи дека Португалија веќе трета година по ред е во рецесија. Истовремено стапката на невработеност се пригнозира дека ќе порасне на 16,4% од сегашните рекордни 15,9 %.

Можеби ќе ве интересира

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

За што разговараа Путин и Макрон?

За што разговараа Путин и Макрон?

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?