05 Август, 2020
0.0261

И СТУДЕНТИ ОД ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ СЕ ЖАЛАТ ЗА КАРТИЧКИТЕ - еден месец немаме одговор

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2020

Не се само средношколците, туку и голем број студенти се уште немаат добиено ниту државни платежни картички, ниту одговори на нивните приговори што биле испратени на мејлот кој беше даден на веб страницата kupuvamdomasno.gov.mk.

До нашата редакција со реакција се јави студент од Правниот факултет од Скопје, кој, како што тврди, дури половината од студентите на тој факултет не ги добиле државните картички. 

„Според владината Уредба со законска сила, и нам студентит ни следуваат домшни платежни картички. Но, за жал, ние што сме втора година во отсекот Односи со јавноста, дури 25 до 26 студенти, ниту еден не нема во списокот. Притоа, имаме испратено приговори и преку факултетот, и мејл до Владата. Но, немаме никаков одговор, ниту сме ја добиле картичката еве веќе еден месец“, реагира еден од револтираните студенти. 

Веќе пишувавме дека голем број ученици од средните училишта во земјава се уште немаат добиено ниту картички, ниту одговори на нивните приговори.

Од Министерството за финансии за Фактор уверуваат дека сите граѓани кои исполнуваат услови, нема да бидат изоставени, и најдоцна до 18 јули, ќе ги добијт заслужените картички на сума од по 3.000 денри. 

Со овие картички намерата на државата е да им помогне на ранливите категории за полесно да ја пребродат корона кризата.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

СЛУЧАЈ ВО ШТИП: Се излечил, па повторно се заразил со коронавирусот

СЛУЧАЈ ВО ШТИП: Се излечил, па повторно се заразил со коронавирусот

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни