01 Декември, 2023
0.0554

„И ТАКА СИ ОДАТ МЛАДИТЕ, ШТО ДА ТРОШИМЕ ПАРИ НА НИВ“: Најчевска распали за предлог буџетот

Објавено во: Економија, Македонија 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Професорката Мирјана Најчевска во свој стил го коментираше предлог буџетот за 2024 година.
„ Цртички од предлог буџетот за 2024 година (сигурно нешто погрешно сум прочитала. Ако сум згрешила поправете ме):

1. Собранието добива 5 милиони ЕВРА повеќе од минатата година (молчењето на пратениците има цена)

2. Владата добива 65 милиони ЕВРА повеќе од 2023 година

(да се знае кој е главен во државата)

3. Секретаријатот за европски прашања добива 300 илјади ЕВРА помалку и ќе има 1 милиони и 600 илјади ЕВРА помалку од Министерството на Артан Груби

(си имаме ние приоритети)

4. За зајакнување и развој на процесот на европска интеграција се предвидени вкупно 470 илјади ЕВРА илјади денари (200 илјади ЕВРА помалку од 2023 година)

(затоа што ЕУ ни е во мислите)

5. За Министерството за животна средина од буџетот на државата се предвидени 1.5 милиони ЕВРА помалку од 2023 година)

(ќе причекаме влез во ЕУ)

6. За научно истражувачки проекти во Министерството за образование и наука се предвидени 1 милион помалку средства од 2023 година

(кој видел аир од наука)

7. Во Агенцијата за спорт и млади за младите се предвидени 230 илјади ЕВРА (100 илјади ЕВРА помалку од 2023 година)

(и така си одат што да трошиме пари на нив)

8. Во Министерството за здравство помалку средства се предвидени за:

- превентивна здравствена заштита

- задолжителна имунизација на населението

- рана детекција на малигни заболувања

- лекување на ретки болести

- средства за болни од дијабет

Сакав да ставам линк до страната на Собранието каде што како материјал беше ставен Предлогот на буџет, меѓутоа материјалот исчезна од таа страна. Или јас не можам нешто да го најдам.

Сигурно е до мене.“ напиша таа на фејсбук.
* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА: Што се случува во Франција?

ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА: Што се случува во Франција?

ДВЕ ПОКРАИНИ СЕ ИЗДВОЈУВААТ: Има мало зголемување на невработеноста во Германија

ДВЕ ПОКРАИНИ СЕ ИЗДВОЈУВААТ: Има мало зголемување на невработеноста во Германија

Заеднички со Унгарија ќе се бориме против таксата на Бугарија за руски гас

Заеднички со Унгарија ќе се бориме против таксата на Бугарија за руски гас

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите