10 Декември, 2018
0.3075
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

Игуменот на Бигорскиот манастир кој ја аминуваше спогодбата со Софија прв Македонец со наградата „Граѓанин на Европа“

Објавено во: Македонија 11 Октомври, 2018

На свеченоста организирана во Парламентот на Европската Унија, на Игуменот на Бигорскиот манастир архимандрит Партениј му беше врачена највисоката почесна награда на ЕУ „Граѓанин на Европа“.

Архимандрит Партениј е првиот граѓанин на Република Македонија што ја добива оваа висока награда, а за која беше номиниран од европратеникот од пратеничката група ЕНП/ГЕРБ, Андреј Ковачев.

Во присуство на многубројни европратеници и гости, грамотата за почесниот европски медал на педесетте годинешни лауретати им ги врачи потпретседателката на на Европското собрание, Силви Гијом.

Добитниците на ова високо признание ги поздрави и претседателот на Парламентот, Антонио Тајани.

– Меѓу наградените се личности и организации од разни општествени сфери, а дел од нив беа и значителен дел припадници на православното Христијанство. Така, добитници на наградата „Европски граѓанин“ беа и неколку добротворни организации од Романија, Грција и Кипар, од кои едната „Кивотот на светот“, е раководена од православниот свештеник, отец Антониј од Грција, а се занимава со помагање и згрижување на напуштени и незаштитени деца. Меѓу добитниците се најде и академик Пјер Маврис од Франција, главниот иницијатор на програмата за размена на студенти „Ерасмус“ – велат од Бигорскиот манастир.

Од името на наградените се заблагодари највозрасниот лауреат Михаи Сора од Романија, филозоф и есеист, роден во 1916 година, кој нагласи дека имал можност да ја види Европа во урнатини, крв, раскината од војни, поробена од диктаторски режими, и затоа сега многу се радува што ја гледа обединета, со демократски дух.

На табло во свечената сала, поставено беше кусо резиме за личноста на отец Партениј, напишано на англиски, македонски, бугарски, и француски јазик.

– Добитникот на наградата „Граѓанин на Европа“ за 2018, Игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј, веќе две и пол децении интензивно се занимава со хуманитарна дејност, работејќи со социјално ранливи категории, коишто се особено актуелен проблем на денешницата. Во духот на европската култура и цивилизација значајно придонесува за градење мостови и унапредување на соработката меѓу народите на културно и духовно поле, како и јакнење на соживотот и меѓусебното почитување. Манастирот Св. Јован Крстител е православен манастир во западниот дел на Република Македонија – стои во резимето.

На отец Партениј наградата му ја честитаа актуелниот претседател на Европскиот парламент, Антонио Тајани, поранешниот, Ханс Герг Петеринг, заменик-претседателот, Димитриос Пападимулис, како и неколку други политичари од Европската Унија. Со сите нив отец Партениј разговараше за евроинтеграцијата на Македонија и ги замоли да помогнат во тој процес.


Можеби ќе ве интересира

Сашо Богоески ослободен за убиството на провалникот

Сашо Богоески ослободен за убиството на провалникот

Верува ли Заев дека Груевски ќе биде екстрадиран?

Верува ли Заев дека Груевски ќе биде екстрадиран?

Ѓорѓи Спасов сред дебата за уставни измени: Каракачанов се плаши да не остане без парите за бугарски пасоши

Ѓорѓи Спасов сред дебата за уставни измени: Каракачанов се плаши да не остане без парите за бугарски пасоши

Што го тера Јоханес Хан да не верува во екстрадицијата на Груевски?

Што го тера Јоханес Хан да не верува во екстрадицијата на Груевски?

Средба која предзвикува големо внимание: Катругалос - Нимиц - Помпео

Средба која предзвикува големо внимание: Катругалос - Нимиц - Помпео

Започна штрајкот со глад во Идризово

Започна штрајкот со глад во Идризово

Германија на големо враќа македонски азиланти со чартер-летови

Германија на големо враќа македонски азиланти со чартер-летови

Села ја поддржа евентуалната амнестија на затворениците

Села ја поддржа евентуалната амнестија на затворениците

НА 15 ЈАНУАРИ ЌЕ БИДЕ „ЖЕШКО“ ВО СОБРАНИЕ: Што најави Џафери?

НА 15 ЈАНУАРИ ЌЕ БИДЕ „ЖЕШКО“ ВО СОБРАНИЕ: Што најави Џафери?