20 Јули, 2024
0.0276

ИМ ГИ ЗЕМАА УЧЕБНИЦИТЕ, ИМ ГИ СКРАТИЈА ЧАСОВИТЕ, АМА НА УЧИЛИШТЕ МОРА ДА ОДАТ: Топлотниот бран ја саботираше идејата за продолжена училишна година

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Со оглед на високите температури кои ја зафатија Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за учениците од основните училишта трае до 17.06.2024 година, Министерството за образование и наука препорача училиштата да продолжат наставата да ја реализираат со скратени наставни часови, но да се внимава да се запази суштината на наставната материја која се изучува. МОН исто така препорача училниците и другите простории кои се користат во училиштето постојано да се проветруваат, а на учениците да им се дава можност да конзумираат поголемо количество на вода, но и да се советуваат учениците да не консумираат масна храна и храна со поголемо количество на шеќер.

Она што во оваа ситуација ги збуни родителите е тоа што уште во текот на вчерашниот ден, во некои училиште веќе беа земени учебниците од учениците, бидејќи според инструкциите кои ги добиле наставниците, тие требале да се вратат.

Според извори на „Фактор“ во некои училишта учениците ги вратија учебниците уште во текот на вчерашниот ден.

„Сега не ми е јасно за што воопшто ќе ми оди детето на училиште. Ќе има само три часа, ќе оди без книги. Можеби ова беше голема грешка. Не мораше да се дава пролетен распуст, а децата требаше да бидат на распуст уште на десетти јуни, како што било секогаш. Ова сега е тортура и за нив и за нас родителите кои одиме да ги зимаме од училиште и тоа во најжешкото во 12 часот“ вели Тања, мајка на прваче во едно училиште во Скопје.

Ф.Р.

Можеби ќе ве интересира

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела

„Каде е одговорноста на Бујар во договорот од 960.000 евра со 'ABC rent'“: Вреди бараат одговори од поранешниот министер

„Каде е одговорноста на Бујар во договорот од 960.000 евра со 'ABC rent'“: Вреди бараат одговори од поранешниот министер

ВИКЕНД ГУЖВИ НА ГРАНИЦИТЕ - најмалку 30 минути се чека на граничните премини Богородица и Табановце

ВИКЕНД ГУЖВИ НА ГРАНИЦИТЕ - најмалку 30 минути се чека на граничните премини Богородица и Табановце

БОРБАТА СО ОГНЕНАТА СТИХИЈА ПРОДОЛЖУВА - пожари на 12 локации во Македонија, еве ги деталите

БОРБАТА СО ОГНЕНАТА СТИХИЈА ПРОДОЛЖУВА - пожари на 12 локации во Македонија, еве ги деталите

КРАСНИЌИ И РАМАДАНИ ИСПОРАЧАНИ ВО МАКЕДОНИЈА - треба да одлежат уште три години казна затвор

КРАСНИЌИ И РАМАДАНИ ИСПОРАЧАНИ ВО МАКЕДОНИЈА - треба да одлежат уште три години казна затвор

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ БАРААТ ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ - МНР проценува дали им следуваат

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ БАРААТ ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ - МНР проценува дали им следуваат