27 Октомври, 2020
0.0265

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Септември, 2020

Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година, тврди инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести. 

Тој  изјави денеска дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година.

Фаучи кажа дека дотогаш е неопходно стриктно почитување на пропишаните мерки како што се заштитна маска, физичка дистанца, избегнување собири и повеќе престојување на отворено.

– Доволно е да се вакцинираат 75 отсто од светската популација за да се запре ширењето на вирусот, потенцираше Фаучи.

Вели до крајот на оваа година е можно да се очекува ефикасна вакцина. 

Мнозинството од светската популација може да се вакцинира во текот на следната година, но не и целата популација, како што е случајот со вакцината за сипаници.

Во светот сега има 32 милиони заразени со коронавирусот. 

САД, Индија и Бразил имаат најмногу инфицирани. 

Можеби ќе ве интересира

ЗДРАВСТВОТО КОЛАБИРА: Бараат и заразените лекари да се вратат на работа

ЗДРАВСТВОТО КОЛАБИРА: Бараат и заразените лекари да се вратат на работа

Сопругата на ерменскиот премиер заминува да војува во Нагорно - Карабах

Сопругата на ерменскиот премиер заминува да војува во Нагорно - Карабах

Мадуро тврди дека имаат лек кој ја уништува короната

Мадуро тврди дека имаат лек кој ја уништува короната

Поради еден заразен Кинезите тестираат пет милиони луѓе

Поради еден заразен Кинезите тестираат пет милиони луѓе

Огромна студија за ковид открива дека ремдесивирот не функционира - ФДА дава одобрување во секој случај

Огромна студија за ковид открива дека ремдесивирот не функционира - ФДА дава одобрување во секој случај

ИНФЕКТОЛОГ ОД АВСТРИЈА: За имунитет на стадо не мора да заболат 70 отсто, доволни се и 42 проценти

ИНФЕКТОЛОГ ОД АВСТРИЈА: За имунитет на стадо не мора да заболат 70 отсто, доволни се и 42 проценти

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час