19 Јануари, 2022
0.0319

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 29 Ноември, 2021

Омикрон се шири во светот. Тој е детектиран во многу земји. 

Шест случаи на новиот сој се пронајдени во Шкотска. Шкотската влада во понеделникот рече дека сè уште не е познато каде поединците се заразиле со вирусот, но некои од случаите може да се должат на ширење во заедницата, а не на директно патување.

Во Канада вчера се откриени и два случаи на заразени со омикрон. Министерката за здравство на Онтарио, Кристин Елиот, изјави дека луѓето во Отава отпатувале во Нигерија, која не е во јужноафриканскиот регион каде што официјалните лица велат дека се појавила мутација на вирусот.

Холандските здравствени власти во неделата соопштија дека 13 лица кои неодамна пристигнале во Холандија со летови од Јужна Африка биле позитивни. 

Светската здравствена организација повика на претпазливост. Овој сој се појави во Јужна Африка. 

Македонија нема да ги затвори границите. Вака одлучија властите. 

фото freepik.com

Можеби ќе ве интересира

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона