01 Март, 2024
0.0253

Институтот за војна ги открива плановите на Украинците на бојното поле

Објавено во: Свет 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Институтот за војна откри клучен дел од украинскиот воен план. Целта е да ги спречат руските сили да ја вратат иницијативата на бојното поле.

Според Институтот за проучување на војната (ISW), клучен дел од воениот план на Украина е да изврши последователни офанзиви. Зимата е обично најдобрата сезона за механизирана војна во Украина, а пролетта е лоша за борби во Украина.

ISW ја посочува изјавата на портпаролот на Источната група на украинските вооружени сили, Серхиj Череватиj, кој на 4 декември објасни дека замрзнатото тло овозможува напредување на тешки возила на тркала и возила со трага. Кажа дека украинските сили подготвуваат такви возила за зимата. Черватиј изјавил дека мобилизираните регрути биле слабо обучени, како и дека регрутите од групата Вагнер, кои биле регрутирани од руските затвореници, не биле подготвени да се борат во зима.

„Ако сојузниците и партнерите на Украина не ги поддржат украинските сили во спроведување решителни, големи контраофанзивни операции оваа зима - како што може да се толкуваат изјавите на DNI- тогаш способноста на Украинците да водат маневарска војна ќе биде ограничена барем додека не се расчисти пролетната кал. Таквата акција веројатно ќе им даде на разбиените руски сили вредно одложување од три до четири месеци да се реконструираат и да се подготват за борба на подобра основа“, пишува ISW.

Повеќе земји се понудија да ги обучуваат и веќе ги обучуваат украинските војници. И Бугарија ќе испрати лесно оружје во Украина. Војната во Украина почна на 24 февруари. 

Можеби ќе ве интересира

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења