20 Август, 2019
0.0191

Инвеститорите се повлекуваат од Wall Street

Објавено во: Свет, Финансии 24 Октомври, 2012

Индустрискиот индекс Dow Jones вчера забележа најголем дневен пад  во последните четири месеци, под влијание на слабите квартални резултати на компаниите, особено на производителот на хемикалии DuPonta  кој најави отпуштање на 1500 работници. Dow Jones потона за 243 поени или 1,82%,  додека индексот S&P 500  ослабна за 1,44%. Лошата состојба во која се наоѓа Duponta го притисна целиот рударски сектор, кој вчера беше најголем губитник на Wall Street. Потфрлија и финансиските резултати на United Technologies и на компанијата 3M,  при што цените на акциите на овие индустриски гиганти паднаа за еден однсно 4,1% .  

Можеби ќе ве интересира

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

За што разговараа Путин и Макрон?

За што разговараа Путин и Макрон?

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови