14 Јуни, 2021
0.0257

Италија, Франција, Германија ги олабавуваат мерките

Објавено во: Свет, Корона Вирус 09 Јуни, 2021

Нова серија олабавувања на мерките има во Европа. 

Италијанските ресторани и барови се отворени од 1 јуни, а услугата со храна е повторно дозволена. На спортските стадиони е дозволено присуство на гледачи до 25 проценти од капацитетот. Полицискиот час од 7 јуни ќе биде одложен за еден час, односно, наместо во 23:00 часот, што е случај сега, тој ќе почнува на полноќ и ќе трае како и досега до 5 наутро. Предвидениот датум за укинување на оваа мерка е 21 јуни.

Три региони веќе станаа „бели зони“ – односно категорија со најнизок ризик – и се очекува од 7 и 14 јуни на оваа листа да бидат приклучени и друг региони, вклучувајќи ги градовите Рим и Милано. 

Од 9 јуни во Франција ќе бидат во сила поблаги мерки, а најзначајна промена е поместувањето на почетокот на полицискиот час. Во моментов, полицискиот час е од 21 до 6 часот наутро, а од 9 јуни ќе започне два часа подоцна – од 23 часот.

Мерките се укинуваат низ цела Германија. Градините и терасите на рестораните, музеи, како и отворените базени можат повторно да работат и да се организираат концерти на отворено. Во некои региони, од 2 јуни се дозволува служење гости и во затворените делови на рестораните, онаму каде што стапката на инфекции е под 50 на 100 000 жители.

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама

НАФТАЛИ БЕНЕТ-НОВ ПРЕМИЕР НА ИЗРАЕЛ: Крај на ерата на Бенјамин Нетанјаху

НАФТАЛИ БЕНЕТ-НОВ ПРЕМИЕР НА ИЗРАЕЛ: Крај на ерата на Бенјамин Нетанјаху

И ПОВТОРНО НОВА ПРЕПОРАКА ОД ЕМА ЗА АСТРАЗЕНЕКА: Да не се аплицира на луѓето над 60 години

И ПОВТОРНО НОВА ПРЕПОРАКА ОД ЕМА ЗА АСТРАЗЕНЕКА: Да не се аплицира на луѓето над 60 години

ОСТАНАА САМО УРНАТИНИ И ПРАВ: По силната екплозија на гас срамнет со земја огромен трговски центар, загинаа 11 луѓе во Кина

ОСТАНАА САМО УРНАТИНИ И ПРАВ: По силната екплозија на гас срамнет со земја огромен трговски центар, загинаа 11 луѓе во Кина

ПОЗНАТИОТ СПОРТСКИ КАРДИОЛОГ, Д-Р ШАРМА:: Ериксен имаше срцев удар и веројатно ја заврши фудбалската кариера

ПОЗНАТИОТ СПОРТСКИ КАРДИОЛОГ, Д-Р ШАРМА:: Ериксен имаше срцев удар и веројатно ја заврши фудбалската кариера

БИ-БИ-СИ ГИ ПРЕНЕСУВАШЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИТЕ СЦЕНИ, ПА ДЕНЕСКА СЕ ИЗВИНИ: Цел свет ја виде борбата на Ериксен за живот

БИ-БИ-СИ ГИ ПРЕНЕСУВАШЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИТЕ СЦЕНИ, ПА ДЕНЕСКА СЕ ИЗВИНИ: Цел свет ја виде борбата на Ериксен за живот

Стабилна состојбата на Ериксен, натпреварот меѓу Данска и Финска продолжува: УЕФА со ваква одлука по страшната сцена на теренот во Копенхаген

Стабилна состојбата на Ериксен, натпреварот меѓу Данска и Финска продолжува: УЕФА со ваква одлука по страшната сцена на теренот во Копенхаген