25 Февруари, 2024
0.0291

Ивановска: Се работи на случајот со Буши

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција, Билјана Ивановска, во емисијата „Утринска“ на Телма рече дека последен случај за висок корупционер на кој се работи е оној со преноќувањето на заменик министерот за внатрешни работи Назим Буши во Истанбул за 20.000 евра.

- Последен случај е оној за заменик министерот за внатрешни работи Буши и неговиот поклон од 20.000 евра, рече првата антикорупционерка, која потсети дека ДКСК „не е јавно обвинителство“, туку дека улогата на комисијата е превентивна.

Алијанса за Албанците до Државната комисија за спречување на корупција на крајот од минатата година поднесе пријава за сомневање за корупција против заменик министерот.

Пријавата е поднесена во врска со престојот на Назим Буши во луксузен хотел во Истанбул во октомври 2020 година, престој вреден десетици илјади евра но, според заменик министерот овој износ е платен од непознати лица, што претставува подарок што е во спротивност со позитивните прописи.

Ивановска во емисијата додаде дека досега не е контактирана од антикорупционери од САД, во пресрет на денешната посета на Скопје на собветникот Дерек Шоле.

 Очекувам средба со амбасадорка, но не можам да кажам ништо за тимот. Не знам зошто не сме контактирани, прашањето треба да биде повеќе насочено кон нив, додаде Ивановска, која сепак рече дека очекува да има средба од некаков формат со претставници на САД.


Можеби ќе ве интересира

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите