21 Февруари, 2019
0.2505
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Ивановски: Не е потребен потписот од Иванов за Договорот со Грција

Објавено во: Македонија 21 Јуни, 2018

Поранешниот претседател на Уставниот суд,  Трендафил Ивановски во Фактор магазин изјави дека за Договорот со Грција имаме една јасна работа во меѓународното право, но вели за жал може да се искомплицира работата за да се бараат ингеренции на Уставниот суд. 

„Меѓународните договори во име на државата ги склучува претседателот на Републиката и Владаат во одредени законски утврдени случаеви. Откога еден меѓународен договор ќе се склучи, тој подлежи на ратификација, со чинот на ратификацијата веќе договорот е тој којшто е во примена. Меѓутоа за формалните елементи, еден акт за да биде целосно комплетен тој треба да биде објавен, а за неговото обнародување, треба да биде доставен до Службениот весник, а тој чин се врши со потпис од страна на претседателот на државата. Бидејќи самиот закон е за ратификација на договор за публикување, за објавување, со други зборови самиот чин на неговото објавување е малку поинаков од редовниот систем. Знаеме дека претседателот на Републиката веќе наговести дека нема да даде свој потпис на договорот, никој од него не бара потпис на договорот, бидејќи договорот ќе го потпише тој којшто веќе го потпиша. Од друга страна дали ќе сака претседателот на Републиката да придонесе кон натамошните цивилизациски текови и придобивки за Македонија да оди напред, или ќе сака да го  кочи, тој се обидува на некој начин токму преку тоа да не даде потпис на указот за прогласување на законот за ратификација на договорот. Мисли дека еве со тоа ќе го стопира. Моќе тој формално да го одбие, следува враќање во Собранието, повторно изгласување, ако изгласаат над 61, тој е должен да го потпише“- вели Ивановски. 

Тој рече дека Собранието може да побара одговорност од Иванов, а утврдување на одговорност има и Уставниот суд. 

Со дво - третинско мнозинство, заседава Уставниот и одлучува. 

Со самиот чин дека постои одговорност, престануваат обврските на претседателот. 

Ивановски вели дека тоа не доликува на едно демократско општество, и на функциите на овие луѓе. 

Вели дека претседателот треба да биде свесен дека се работи за меѓународен договор. 


Можеби ќе ве интересира

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“