22 Септември, 2023
0.0231

„ИЗБРАА НОВ ХИТЛЕР, БУКВАЛНО УМИРАМЕ“: Зеленски ја отвори душата

Објавено во: Свет 18 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во програмата „60 минути“ изјави дека Третата светска војна ќе стане реалност доколку САД не продолжат да и помагаат на неговата земја.

Во истиот пренос тој го спореди претседателот на Русија Владимир Путин со Адолф Хитлер.

„Целиот свет мора да одлучи дали сакаме да го запреме Путин или сакаме да ја започнеме третата светска војна. Не можеме да го промениме Путин“, изјави украинскиот претседател во американската емисија, чии делови пренесе Дејли Мејл.

„Тие го избраа, го реизбраа и добија нов Хитлер. Не можеме да се вратиме во минатото, но можеме да запреме се сега“, рече Зеленски, кој треба да пристигне во САД оваа недела на седницата на Генералното собрание на ОН. .

„Ние ги браниме вредностите на целиот свет, а украинскиот народ ја плаќа највисоката цена. Ние буквално се бориме за слобода и умираме. Ние не сме фикција, ние не сме книга. Ние се бориме за реално против нуклеарната сила која се заканува да го уништи светот“, рече Зеленски за CBS News.

„Ако Украина падне, што ќе се случи за 10 години? Само размислете за тоа. И ако Русија дојде во Полска, што е следно? Трета светска војна“, праша тој.

Од друга страна, Зеленски призна дека украинската армија е во тешка ситуација и дека темпото на контраофанзивата е бавно. . „Ситуацијата е тешка. Ќе бидам целосно искрен со вас, контраофанзивата не оди многу брзо“, рече тој, додавајќи дека сукумот на линијата на фронтот се претворил во артилериски дуел.

Според Зеленски, секоја страна истрелува по 40.000 проектили дневно.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Кадиров: Не ми е јасно зошто би имало гужва дури и во случај на моја болест?

(ВИДЕО) Кадиров: Не ми е јасно зошто би имало гужва дури и во случај на моја болест?

Азербејџан му се извини на Путин за убиството на руските војници во Нагорно - Карабах, нудат уште нешто

Азербејџан му се извини на Путин за убиството на руските војници во Нагорно - Карабах, нудат уште нешто

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз